İHA-1 pilotları hizmete hazır

0
416

Bursa Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan ve Orman Bölge Müdürlüğü personelinin katıldığı ‘İHA Ticari Pilotluk’ eğitimini tamamlayan 110 teknik personel, sertifikalarını aldı.

8-12 Şubat 2021 tarihleri arasında süren eğitimleri başarıyla tamamlayan Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürü Fatih Öztürk ile birlikte 4 personel, sertifika almaya hak kazananlar arasında yer aldı.

Bursa Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 2020 yılında başlatılan eğitimlere bugüne kadar Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nden 110 teknik personel katıldı. 36 saatlik eğitimi tamamlayan ve başarılı olan personelin sertifikaları Vali Yrd. Dr. Yusuf Gökhan Yolcu, Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, BTÜ Rektör Yrd. Prof. Dr. Beyhan Bayhan ve BTÜ SEM Müdürü Prof Dr. Ali İhsan Kadıoğulları tarafından verildi. Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürü Fatih Öztürk ile birlikte Elektronik Mühendisi Mustafa Doruk, İşletme Şefleri Bilal Çırak ve Kadir Ölmez ile Orman Muhafaza Memuru Murat Kararmaz, ‘İHA Ticari Pilotluk’belgesi almaya hak kazandı.

İHA’lar aktif olarak kullanıldı

Orman Bölge Müdürlüğü’nce drone, multispektral, termal ve zoom kamera sistemleri ilk kez  ‘Kayın Tırtılı ile Mücadele Projesinde’ kullanıldı ve 2 yıl gibi kısa bir sürede başarı ile sonuçlandı. İHA’lar halen devam eden ‘Kestane Gal Arısı Yayılışının Tespiti ve Haritalaması’,

‘Defne Yayılış Alanlarının Tespiti ve Servet Envanteri’ projeleri ile maden sahalarının güncel haritalarının 12 cm hata payı ile oluşturularak aşımların tespiti, yangınların izlenmesi, terasların ölçümü gibi çalışmalarda aktif olarak kullanıldı.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, ormancılık çalışmalarını zorlaştıran iklim ve arazi koşullarında, işleri kolaylaştırarak zaman ve iş gücünden tasarruf sağladığı için çalışmalarda İHA’lara daha çok yer vererek, teknolojinin yaygın kullanımı amacıyla ekiplerin eğitimlerini önemsediklerini bildirdi. Açıklamada; “ Meslektaşlarımızın eğitimine vermiş oldukları destek ve mesleki işbirliği için Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, BTÜ SEM Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Kadıoğulları ve kıymetli hocalarımıza teşekkür ederiz” denildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here