HEM Sergisi Göz kamaştırdı

0
696

Adem Tunçer/Mustafakemalpaşapostası

Sergi açılışları öncesi  (SODAM) öğrencileri tarafından müzik ziyafeti çekildi daha sonra kısa konuşmaların ardından kurdele kesimi yapıldı .Belediye düğün salonu ve Nilüfer Hatun kız meslek lisesi salonunda sergilenen eserler vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.

Programda bir konuşma yapan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Zafer Gönüllü Sergimize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı sizlere teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum. Yaygın eğitimin amacı, vatandaşlarımıza temel bilgi ve becerileri kazandırmanın yanında varolan bilgi ve becerilerini geliştirmek, onlara hayatını kazanmayı sağlayacak yeni imkanlar sunmaktır. Hedefimiz 7 den 70 e dil, din ve ırk farkı gözetmeksizin her vatandaşımıza ulaşmaktır. İsmail Hakkı Şenpamukçu Halk Eğitimi Merkezi olarak 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı başında bu hedefle yola çıkarak sene başından bu günümüze dek103 Genel, 226 Mesleki ve Teknik, 20 Okuma yazma alanında olmak üzere toplamda 349 adet kurs açılmıştır. Bu kurslara 2801 erkek, 3999 kadın kursiyer olmak üzere toplamda 6800 kursiyer katılmıştır. Ayrıca ilçemizde bulunan ortaöğretim kurumlarının herhangi birinden mezun olmuş öğrencilere yönelik açılan yetiştirme ve destekleme kurslarına ilk dönem 63, ikinci dönem ise 75 öğrenci kayıt edilerek bu öğrencilerimizi üniversite hazırlık kursları düzenlenmiştir. Açık ortaokula devam eden öğrenci sayımız 40, açık liseye devam eden öğrenci sayımız ise 164’tür. Cumhurbaşkanlığımız himayesinde başlatılan okuryazarlık seferberliği kapsamında iseilçe merkez ve köylerimizde13 kurs, 7okur yazarlık sınavı açılarak toplamda 92 kişiye ulaşılmıştır. Ayrıca kurumumuz ve Bursa İŞKUR İl Müdürlüğünce yapılan ortak protokole dayalı olarak Kaymakamlığımız himayelerinde Sosyal Dayanışma Merkezimizde (SODAM) 2 adet Sepet Örücülüğü kursu düzenlenerek toplamda 50 Roman Vatandaşımıza hem maddi destek sağlanmış hem de istihdamlarına katkıda bulunulmuştur.

Geçtiğimiz sene itibari ile sonlandırılan ve Suriyeli ve dezavantajlı Türk vatandaşlarımıza destek olmak üzere yürütülen Cash forWork (İş Karşılığı Ücret) projesi kapsamında kurumumuzun girişimleri sonucunda alınan maddi ödenek sayesinde ilçemiz Mesleki Eğitim Merkezi binasına Halk Eğitimi Merkezi kurslarında kullanılmak üzere 1 Giyim Üretim Atölyesi, 1 Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Atölyesi, 1 Yiyecek İçecek Hizmetleri Atölyesi ve 1 Müzik sınıfı kazandırılmıştır. Diğer yandan BEBKA tarafından desteklenen ve Bursa Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğütarafından ilçemiz Karaoğlan Mahallesinde başlatılan Manda Evleri projesine Halk Eğitimi Merkezi olarak Mahalleli halkımıza yönelik Organik Manda Yetiştiriciliği, İş Hayatında İletişim, Kişisel Gelişim, Meslek Etiği, İş Organizasyonu, Girişimcilik, İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı ve Çevre Koruma alanlarında kurslar açılarak destek sağlanmıştır. Bu kurslarımızda başarılı olarak belge almaya hak kazanan toplam 111 Mahalleli vatandaşımıza yapılacak törenle sertifikaları verilecektir. Tören sonunda ziyaret edeceğiniz sergimizde yıl boyunca yapılan çalışmaların meyvelerini görmüş olacaksınız.Yıl boyunca bizden desteğini esirgemeyen ve serginin hazırlanmasında emeği geçen başta ilçe  kaymakamı Mehmet Zeki Koçberber’e, Belediye Başkanı Mehmet Kanar’a, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe’ye, tüm kamu ve sivil toplum kurumu yöneticilerine, ve sene boyunca canla başla çalışan, emeğini esirgemeyen Halk Eğitim yöneticilerimize öğretmenlerimize, usta öğreticilerimize, yardımcı personellerimize ve kursiyerlerimize en içten teşekkürlerimi sunuyorum dedi.

 

????????????????????????????????????

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here