HEDEF TEKLİ EĞİTİM

0
475

İlköğretim Haftası töreninde konuşan Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, maske, mesafe ve temizlik konusunda alınan tedbirlerin tavizsiz bir şekilde uygulandığını söylerken; “ Mustafakemalpaşa’da tekli eğitime geçiş konusunda hedefe yaklaşmış bulunmaktayız” dedi.

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte her yıl Eylül ayının ikinci haftası kutlanan ‘İlköğretim Haftası’ dolayısıyla Mustafakemalpaşa’da tören düzenlendi.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan ve daha sonra 14 Eylül İlköğretim Okulu’nda devam eden programa; Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Cumhuriyet Başsavcısı Nurettin Güner, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İlköğretim öğrencilerinin gösterilerini sunduğu törende konuşan Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe; “Mustafakemalpaşa’da eğitim ve öğretimin bütün kademelerinde, okul öncesi dahil olmak üzere, toplam 16.577 öğrenciye 1.084 idareci ve öğretmen kadrosu ile hizmet vermekteyiz.

Bakanlığımızın 2023 hedefleri istikametinde, Mustafakemalpaşa’da ikili öğretimden, tekli eğitime geçiş konusunda hedefe yaklaşmış bulunmaktayız” dedi.

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nın 6 Eylül’de başladığını hatırlatan Efe; “Her yıl Eylül ayının ikinci haftası ‘İlköğretim Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Mustafakemalpaşa’da Temel Eğitim Okulları olan; ilkokullar ve ortaokulların yanı sıra, ortaöğretim Kurumları olarak bir Fen Lisesi, 3 Anadolu Lisesi, 4 MTAL, 2 İmam Hatip Lisesi, Mesleki Eğitim Merkezi, Bilim Sanat Merkezi ve Özel Eğitim Okulu bulunmaktadır. Bunlardan Fen Lisesi ve Sedat Karan Anadolu Lisesi, Proje Okulu olarak LGS sınav sonucuna göre öğrenci alan okullarımızdandır. Ayrıca Kız Anadolu İHL ve Teknik Anadolu Lisesi de, LGS sınav sonucuna göre 60’şar kontenjana sahip olan okullarımızdır. Bakanlığımızın 2023 hedefleri istikametinde Mustafakemalpaşa’da ikili öğretimden, tekli eğitime geçiş konusunda da hedefe yaklaşmış bulunmaktayız. Yeni açılan ‘Cahit Zarifoğlu İlkokulu’ ile birlikte inşallah önümüzdeki yılda ikili eğitim yapan okulumuz kalmayacaktır” dedi.

‘ÖĞRENİZLERİMİZİN KİTAPLA BULUŞMALARINI SAĞLAYALIM’

Konuşmasında öğrenci, öğretmen ve ailelere seslenen Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, şu değerlendirmelerde bulundu; “Geleceğimizin teminatı olan sevgili öğrencilerimiz, okullarımız sizi, siz de okullarımızı özlediniz. Biz de hepinizi özledik Okullarımız sizin varlığınızla anlam kazanıyor. Neşe ve cıvıltınızla okullarımız yeniden şenleniyor. İyi ki varsınız. Değerli öğretmen arkadaşlarım, bize teslim edilen öğrencilerimizi geleceğe hazırlarken; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller’ sözü düsturumuz olmalıdır. Öğrencilerimizi, okuyan, düşünen ve fikirlerini serbestçe ifade edebilen kimlikli, şahsiyetli, temel değerlerimizi içselleştirmiş ve davranış haline getirmiş bireyler olarak yetiştirmek, en temel vazifemiz ve hedefimiz olmalıdır. Bu nedenle öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve öğrencilerimizin kitapla buluşmasını sağlayacak etkinlik ve projelere ağırlık vermek büyük önem arz etmektedir. Kıymetli velilerimiz, aile, eğitim ve öğretimin en önemli paydaşlarındandır. Veliler olarak okul ve öğretmenlerimizle sürekli iletişim halinde olalım. Çocuklarımızın eğitim ve öğretimde doğru bir şekilde ilerleyebilmeleri, öğretmen ve velilerimizin iletişim halinde olmaları ile yakından ilgilidir.”

‘HEPİMİZE SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR’

2020 yılı Mart ayından bu yana pandemi tedbirleri ile birlikte eğitim-öğretim faaliyetlerini yürüttüklerini anımsatan Efe, sözlerini şöyle tamamladı; “Geçtiğimiz yıl kısmen yüz yüze, çoğunlukla da uzaktan eğitim-öğretim yaptık. 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı’na ise tam gün ve yüz yüze olarak başladık. Okullarımızda pandemiye karşı her türlü tedbir, titizlikle alınmıştır. Bu çerçevede maske, mesafe ve temizlik konusunda alınan tedbirler tavizsiz bir şekilde uygulanmaktadır. Mevcut durumun devamı için hepimize görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın başta öğrencililerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz olmak üzere; Mustafakemalpaşa’mıza, ülkemize ve aziz milletimize hayırlı olmasını Yüce Allah’tan diliyor, sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir yıl temenni ediyorum.”

14 Eylül İlköğretim Okulu’ndaki etkinlikte, halk oyunları gösterileri ve şiirlerle renkli bir kutlamaya imza atan öğrencilere belge verildi.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here