HAYVANLAR ‘KOYUN BANYOSU’ İLE KENEDEN ARINDIRILACAK

0
289

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin, hayvan yetiştiricilerine yönelik kendi imkânlarıyla ürettiği ‘Mobil Koyun Banyosu’ görücüye çıktı.

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün yürütücüsü olduğu proje ile küçükbaş hayvanlar, ilaçlı suda yıkanacak.

Mustafakemalpaşa Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün üretimini yaptığı ‘Yerli Koyun Banyosu’ için pilot mahalle olan Ocaklı’da tanıtım programı düzenlendi.

Koyun üreticisi Ahmet Eser’in fikriyle hayata geçirilen proje ile küçükbaş hayvanlar, ilaçlı suyla doldurulan özel tasarlanmış havuza girerek, keneler ile parazitlerden temizlenecek.

Proje ile özellikle küçükbaş hayvanlarda verim kaybına neden olan parazitlerle mücadele de zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacak.

Diğer mahallelerde de yaygınlaştırılması planlanan Koyun Banyosu Projesi hakkında sosyal medya hesabından açıklama yapan Belediye Başkanı Mehmet Kanar; “Tarımda inovasyon, AR-GE ve yenilik bizim işimiz. Yerli otomobilden sonra yerli koyun banyosunu da biz yaptık. Koyun üreticisi Ahmet Eser’in fikri, teknik kadromuzla birleşince ortaya binlerce koyunu parazitler işlemden geçirebilen müthiş bir tarım makinesi çıktı. Pilot bölgemiz Ocaklı. İnşallah üretim kapasitemizi arttırarak bölgemizin tamamına hizmet vereceğiz. Mustafakemalpaşalı üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here