HAYAT BOYU HALK EĞİTİM

0
382

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından 1-7 Haziran 2022 tarihleri arasında düzenlenen ‘Hayat Boyu Öğrenme Haftası’, Mustafakemalpaşa çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Bursa’da toplam 92 etkinliğin gerçekleştirileceği Hayat Boyu Öğrenme Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında Mustafakemalpaşa’da düzenlenen programa, İsmail Hakkı Şenpamukçu Halk Eğitim Merkezi (HEM)  ev sahipliği yaptı.

9 BİN KURSİYERE ULAŞILDI

Bu yıl 9 bini aşkın kişinin eğitim aldığı Mustafakemalpaşa HEM’de el emeği göz nuru yüzlerce eserin sergilendiği açılışta konuşan Bursa Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, Mustafakemalpaşa’nın eğitim göstergeleri açısından Bursa’da ortalamaların üzerinde olan nadir ilçeler arasında bulunduğunu söylerken, nüfusun yarısının da HEM kurslarından faydalandığını kaydetti.

İsmail Hakkı Şenpamukçu HEM Müdürü Zafer Göllü’de, MEB’in hedefleri doğrultusunda bu yıl 556 adet kurs açtıklarını,  2538’i erkek, 6497’si kadın toplam 9032 kursiyer sayısına ulaştıklarını ifade etti.

Mustafakemalpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Hayat Boyu Öğrenme Haftası programına; Kaymakam Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Cumhuriyet Başsavcısı Nurettin Güner, Bursa Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür,

UÜ MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öz, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, Askerlik Şubesi Başkan Vekili Personel Astsubay Kıdemli Üstçavuş İsmet Çağrı Ceviz, AK Parti Başkanı Murat Hallaçoğlu, STK ve meslek odaları temsilcileri ile birlikte öğretmenler ve yüzlerce kursiyer katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Mustafakemalpaşa’daki halk eğitim merkezi çalışmaları hakkında bilgiler veren HEM Müdürü Zafer Göllü, eğitim ve öğretimin insan hayatının bir bölümünde değil, 7’den 70’e hayat boyu devam eden bir olgu olduğunu dile getirdi.

HALK EĞİTİM KURSLARINA BÜYÜK İLGİ

Halk Eğitim Merkezlerinin hedef kitlesi en geniş ve en kapsamlı kurumlardan bir olduğunu ifade eden Göllü; “Mustafakemalpaşa İsmail Hakkı Şenpamukçu HEM olarak 4 idareci, 7 öğretmen, 26 diğer kurum personeli, 87 usta öğretici ve 3 yardımcı personel ile hizmet veriyoruz. Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda başladığımız 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nda 556 adet kurs açtık ve 2538’i erkek, 6497’si kadın toplam 9032 kursiyer sayısına ulaştık. Bununla birlikte kurumumuz bünyesinde açık öğretim ortaokula kayıtlı 384, açık öğretim lisesine kayıtlı öğrenci sayısı ise 1097’dir. Mezun öğrencilere yönelik açtığımız yetiştirme ve destekleme kurslarıyla da 25 öğrencimizin üniversite sınavına hazırlık sürecine destek olduk. Çeşitli nedenlerle örgün eğitim imkânlarından faydalanamayan 167 vatandaşımıza okuma-yazma eğitimi verildi. Kaymakamlığımız himayesindeki SODEM bünyesinde çeşitli alanlarda açtığımız 79 kursla 961 vatandaşımıza eğitim ikanı sağladık” dedi.

HEM’DEN GERİ DÖNÜŞÜM KÜTÜPHANESİ

Zafer Göllü şunları söyledi; “Spor alanında 11 farklı branşta 611 kişiye kurs verilmiş olup, yine bu yıl güreş kategorisinde Ayşe Soygençler Türkiye Şampiyonu, Delal Kasırga’da Türkiye 5’incisi olmuştur. Özel eğitim ihtiyacı olan bireylere ve ailelere yönelik açılan 9 kursta 68 kursiyere, geçici koruma altındaki bireylere yönelik 271 kursiyere, çevre, tarım, ormancılık ve hayvan yetiştiriciliği alanında 16 kursta 302 kursiyere, müzik ve gösteri sanatları alanında 35 kursta 580 kursiyere eğitim verilmiştir. Ayrıca fırsat eşitliği ilkesinden hareketle uzak mahallelerde açtığımız 48 kurs ile 701 vatandaşımıza ulaşılmıştır. Bu kursiyerle ulaşmamızda, kurumsal kapasitemizin arttığı yeni kurum binamızın büyük katkıları olmuştur. Kurumumuz ayrıca, geri dönüşüm kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ ve ‘Sıfır Atık’ projelerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkan Geri Dönüşüm Kütüphaneleri Projesi’ne de katılmıştır. Başta kursiyerlerimiz olmak üzere usta öğreticilerimize ve kurumumuza destek sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”

‘MUSTAFAKEMALPAŞA, ORTALAMANIN ÜZERİNDE’

Bursa Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür ise hayat boyu öğrenme faaliyetlerinin, öğrenme süreçleri içindeki en önemli basamaklardan biri olduğunu vurguladığı konuşmasında bireyin, belli bir eğitim aldıktan sonra hayata atıldığında dünyanın gidişatına kendisi için olmasa bile çocukları için hızlı bir şekilde gelişim göstermek zorunda olduğuna dikkat çekti.

Serkan Gür şöyle konuştu;  “Tabi ki bu gelişimin bireyin kendisi için olması, bizim en tipik ve belirgin yaklaşımımızdır. Mustafakemalpaşa, hayat boyu öğrenme faaliyetleri arasında Türkiye ortalamasının çok üstünde bulunuyor. Bu kapsamda Bakanlığımız bir yıl içerisinde Türkiye’nin nüfusunun yüzde 10’u kadar bir sayıya ulaşmayı hedefliyor. Mustafakemalpaşa’da yaklaşık 10 bin kursiyere ulaşılmış, bu da şehrin nüfusunun yüzde 10’a tekabül ediyor. Nüfusun yarısı HEM kurslarından faydalanmış bulunuyor. Bursa’da da bu sayı 250 binlere dayandı. Türkiye’deki büyükşehirler arasında Bursa, yüzdelik bazda ülke birincisi olarak zirveye oturmuş oldu. Hayat boyu öğrenme sadece bu anlamda değil çok özel alanlara da temas eden bir eğitme kolu. Bunlardan bir tanesi de özel eğitim öğrencilerimiz. Bu kurslara özel çocuklarımız, annelerinin yanında gittiklerinde bile bu hizmeti alabiliyor. En ücra köşelere, şirketlere, meslek edindirmeden tutun, dikiş, nakış ve el sanatlarının yaşatılmasına kadar geleneksel kültürümüzden geleceğe uzanan bu yolculukta hayat boyu öğrenmeye rastlamak çok mümkün. Devletimiz, gün geçtikçe bu faaliyetleri güçlendiriyor. Önümüzdeki zamanlarda özel eğitim okullarımızın içerisinde hayat boyu öğrenme merkezlerinin açılmasına kadar birçok yenilik gündeme gelecek.”

Son olarak 9 aydır Bursa Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptığını hatırlatan Gür; “ Bu anlamda tüm öğrencilerimizin hizmetindeyim. Mustafakemalpaşa, eğitim göstergeleri açısından Bursa’da ortalamaların üzerinde bir ilçe. Okumanın gücüne inanan Kaymakamımız Ahmet Altıntaş’ın bu şehirde görev yapması da büyük bir şans. Milli Eğitim Müdürümüze, HEM idaresine, usta öğreticilerimize ve kursiyerlerimize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

BİNLERCE ESER İZLENİME AÇILDI

Konuşmaların ardından usta öğretici Emel Elmas yönetimindeki Yalıntaş İlkokulu Halkoyunları ekibinin minik üyeleri gösterilerini sergilerken, SODAM usta öğreticilerinden Yücel ve Okan Aran himayesindeki kursiyerler ise müzik dinletisi sundu. Ayakta alkışlanan folklor ve müzik gösterilerinin ardından protokol tarafından kursiyerlere belgeleri dağıtıldı.

Programda son olarak HEM’in Hamidiye Mahallesi Rauf Denktaş Caddesi’nde bulunan yeni binasında, kursiyerlerin yıl boyunca hazırladığı eserlerden oluşan serginin açılışı gerçekleştirildi.

Salı gününe kadar açık kalacak sergide içinde ebru ve hat gibi geleneksel el sanatlarından mefruşat, dekoratif ürünler ve resimlere uzanan 25 branşta 2 bine yakın eserin bulunduğu sergi görücüye çıktı.

Katılımcıların stantları dolaşarak, birbirinden güzel eserleri inceleme fırsatı bulduğu etkinlik kapsamında Geri Dönüşüm Kütüphanesi’nin açılışı da yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here