GURURLANDIRAN ÖDÜL

0
133

Mustafakemalpaşalı bilişimci yerli ve milli yazılımla ödül aldı.

Üniversitelerden yemek üretimi yapan catering firmalarına, askeriyeden hastanelere kadar birçok kurum ve kuruluşun bilgisayar programı ile menü planlamalarını düzenleyen ve buna bağlı olarak hammadde ve üretim aşamalarını detaylı bir şekilde yürüten teknoloji firması Foodsoft, 2021 Verimlilik Proje Ödülü’nün sahibi oldu. Sektörel yazılım hizmetlerini bütünleşik ve fark yaratan hizmet anlayışı ile sunarak, tüm birey ve kurumların iş süreçlerini hızlandıran ve hayatlarını kolaylaştıran Foodsoft Üretim Takip Programı’nın kurucusu Mustafakemalpaşalı bilişimci Cemali Kayıkçı’ya ödülünü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından verildi.

‘BİZ YAZILIMCIYIZ’

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın düzenlediği 2021 Verimlilik Projeleri ve TEVMOT Projesi’nin Bilişim Vadisinde gerçekleştirilen töreninde finale kalarak ödül kazanan Kayıkçı, 2005 yılından bu yana, güçlü sermaye yapısı, uzman kadrosu, İstanbul ve Bursa’da iki ayrı yedekli veri merkezli alt yapısı, bilgi güvenliği, iş sürekliliği ve kalite standartları ile yasal düzenlemelere uygun sektörel yazılım hizmetleri verdiklerini söyledi.

“Biz yazılımcıyız. Satışa sunduğumuz ürün ve hizmetlerin üreticisiyiz” diye konuşan Cemali Kayıkçı, paket programları ve özel yazılım taleplerini bünyelerindeki yazılım ekibi tarafından üretildiğini, satış sonrası hizmetleri ile de problemlere destek verdiklerini kaydetti.

Bu yıl 7.’si düzenlenen 2021 Verimlilik Proje Ödülleri ve TEVMOT Projesi plaket takdim örenine; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, DEİK Başkanı Nail Olpak, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton katıldı.

REKOR BAŞVURU

Proje ödülleri için bu yıl 53 farklı şehirden 279 büyük ölçekli, 77 orta ölçekli, 51 mikro ve küçük ölçekli ve 61 kamu işletmesi olmak üzere toplam 468 proje başvurusu alındı. Ayrıca 60 şehirden 288 bağımsız değerlendirici başvuru yaptı.

Törende, farklı sektörlere yenilikçi teknoloji hizmetleri sunan Foodsoft Üretim Takip Programı’da ödüle layık görüldü. Foodsoft Üretim Takip Programı adını ödülü, merkezin kurucusu iş insanı Cemali Kayıkçı Bakan Varank’ın elinden aldı.

‘HİZMETLERİMİZİN KALİTESİNİ ARTTIRIYORUZ’

Kayıkçı, FOODSOFT MRP/ERP Üretim Sistemi ile yemek üretimi yapan catering firmaları, üniversiteler, askeriyeler ve hastanelerin menü planlarının yapıldığı ve bu menüye bağlı hammadde ve üretim aşamalarının detaylı bir şekilde yürütüldüğü bilgisayar programı olduğunu söyledi.

Üretim sürecinin devamlılığını sağlayan ve müşteriye verilen hizmetin kalitesini arttıran etkin bir stok yönetimine sahip olduklarını ifade eden Cemali Kayıkçı; “Etkin bir stok yönetimi için, deponun bulunduğu yer, raf ve barkod sistemleri, envanter yönetimi gibi faktörlerin yanında kullandığınız online stok yönetimi programı da önemlidir” dedi.

‘MUTFAK ZENGİNLİĞİ KAYIT ALTINDA’

Menü planlamanın zahmetli, zor ve aynı zamanda uyum gerektiren bir çalışma olduğuna dikkat çeken Kayıkçı şöyle konuştu; “Modelin oluşturulması aşamasında, karar değişkeni olarak sistemdeki yemeklerin yıl içerisinde hangi gün, hangi öğün verilmesi gerektiği saptanmış, bu yemeklerin her birinin enerji ve besin öğeleri değerleri belirlenmiş ve yiyecek maliyetleri hesaplanmıştır. Modelde menü planlama kuralları yapısal kısıtlar olarak tanımlanmıştır. Kendi ulusal mutfaklarındaki yemekleri reçeteye dönüştüremeyen ülkeler, mutfak kültürlerini gelecek kuşaklara taşımada zorluk çekmektedir. Bir ülke mutfağının mutfak alanındaki zenginliği, reçetelerle kayıt altına alınmış, yemek reçetesi arşivlerinden anlaşılmaktadır. Yemek reçeteleri, ülkelerin mutfak alanındaki zenginlik düzeyini ölçmede bir araç olarak da kullanılmaktadır. Reçeteler, toplu beslenme yapılan otel, restoran, lokanta, yurt, yemek fabrikaları ve ordu mutfaklarında yemek reçeteleri verimlilik, müşteri memnuniyeti, israfın önlenmesi ve bireylerin yeterli ve dengeli beslenmesi yönlerinden hayati bir öneme sahiptirler.”

ALERJAN TAKİBİ DE YAPILIYOR

Sistemde iki bine yakın hammadde, yemek reçetesi ve bu reçeteye bağlı ön hazırlık aşamaları ile birlikte mevsimsel menüler bulunduğunu kaydeden Cemali Kayıkçı, gıda üretimi yapan işletmelerde izlenebilirliğin sağlandığını, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’ne uygun bir şekilde alerjan takibinin de yapıldığını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here