GAZİ PAŞA’YA HAKARETE TEPKİ

0
623

Mustafakemalpaşa Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nın gündem maddelerinin görüşüldüğü oturumunda, Ayasofya Cami’nde bir imamın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik hakarete varan sözlerine sert tepki gösterildi.

İYİ Parti Meclis Sözcüsü İsa Söğüt, Ayasofya Cami’ndeki bir programda, din görevlisi Mustafa Demirkıran’ın Atatürk’e yaptığı hakareti gündeme taşıdı. Söğüt’ün Millet İttifakı adına okuduğu yazılı kınama metninin ardından, Cumhur İttifakı da söz konusu imama tepkilerini dile getirdi.

Bildiride; “Atatürk’e yönelik bu saldırıları gerçekleştirerek kendi tarihlerine ihanet edenler, milletimizin manevi duygularını hedef almakta ve aslında en büyük zararı yüce dinimize vermektedirler” denildi.

Belediye Meclisi Haziran Toplantısı’nda Millet İttifakı Meclis Üyeleri adına okunan bildiride şu sözler ifade edildi; İstiklal Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsiyetine yönelik özellikle son dönemde artan saldırıları üzülerek takip ediyoruz.Bu kapsamda, 28 Mayıs 2021 Cuma günü Ayasofya Cami’nde düzenlenen, devlet erkanının da bulunduğu bir programda, İmam Mustafa Demirkan’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ü kastederek kullandığı ifadeleri şiddetle kınıyoruz.Bu zihniyete ve onun savunucularına şunu hatırlatmak isteriz: Ayasofya’nın bulunduğu İstanbul’u 6 Ekim 1923’te düşman işgalinden kurtaran da, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kuran da Cumhuriyetimizin banisi Atatürk’tür. Tarihimizde, İstanbul işgal altındayken, Milli Mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal ve arkadaşlarına “katli vaciptir” diye fetva veren Dürrizade’ler çıkmışsa da bu zihniyetin karşısında duran, “Her kim ki Mustafa Kemal ve Kuvay-i Milliye aleyhine fetva verip, düşmanlık yapar bilin ki, onların damarlarında kâfir kanı akar” diyen Sütçü İmam’lar vardır.Atatürk’e yönelik bu saldırıları gerçekleştirerek kendi tarihlerine ihanet edenler, milletimizin manevi duygularını hedef almakta ve aslında en büyük zararı yüce dinimize vermektedirler.

Mustafakemalpaşa Belediyesi Millet İttifakı Meclis Üyeleri olarak, Atatürk’e yönelik bu saldırıyı bir kez daha kınıyor, ortak tarihimize ve değerlerimize ihanet içinde olan bu zihniyetin temsilcilerine karşı hukuki olarak gerekenin yapılmasını talep ediyoruz.”

NE OLMUŞTU?

28 Mayıs 2021 tarihinde Ayasofya’da gerçekleşen ‘Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi’ programında konuşan imam Mustafa Demirkan konuşmasında; “Bu ve bu gibi mabedler, mabed olarak kalması için inşa edilmiştir. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kâfir kim olabilir… Yarabbi bir daha bu zihniyetin bu ümmetin başına gelmesini mukadder buyurma…” demişti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here