Faiz arttı, konut satışları düştü

0
396

Mustafakemalpaşa Emlakçılar Derneği 2. Başkanı ve Başaran Emlak-Gayrimenkul Danışmanlık sahibi Ertan Erişli, pandemi sürecinde zor zamanlar geçiren sektörün düzlüğe çıkması için belirleyici faktörün faiz oranları olacağını söyledi.

Geçtiğimiz yıllara kıyasla Mustafakemalpaşa’daki gayrimenkul satışlarının yüzde 30 düştüğüne dikkat çeken Erişli, Haziran ayında yapılan 0,64’lük faiz oranının sektör için büyük bir can suyu olduğunu fakat bu oranların geçtiğimiz yıl sonuna doğru tırmanışa geçmesiyle birlikte konut satışlarında resesyon yaşandığını vurguladı.

Mustafakemalpaşa’da 25 yıldır gayrimenkul danışmanlığı yapan ve Emlakçılar Derneği’nin

  1. Başkanlığı’nı yürüten Ertan Erişli, sektörün geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Mustafakemalpaşa’da 2020 yılında gayrimenkul sektörü açısından gerileme dönemi yaşandığını kaydeden Erişli, pandemi süreci, inşaat maliyetleri ve faiz oranlarının bunda belirleyici olduğunu ifade etti.

Erişli; “ Koronavirüs süreci tüm sektörleri olduğu gibi bizleri de etkiledi. Türkiye ekonomik anlamda bir daralma yaşadı. Yaz aylarında faiz oranlarının 0,64’ler seviyesine çekilmesi sektörün yüzünü güldürsede inşaat maliyetleri ve sonraki süreçte faiz artışı tekrar belimizi büktü. İnsanlar yatırımlarını döviz ve altına yaptı” dedi. 

‘Faiz düşerse yastık altındaki döviz çıkar’

Konut kredilerinde uygun faizlerin yeni yılda sektör için tekrar uygulanması gerektiğine işaret eden Ertan Erişli; “ Son 3 yıl içinde Mustafakemalpaşa’da konut satışları oldukça iyi bir rakamdaydı. 2020 yılında maalesef yüzde 30’lara varan gerileme yaşandı. Gayrimenkul alan hiçbir zaman zarar etmez fakat günümüzün ekonomik koşulları, emlak almayı düşünenlere geri adım attırıyor. Hükümet, tekrar konut kredi faizlerini yüzde 1’in altına düşürürse yastık altında olan altın ve döviz piyasaya çıkar. Birçok kişi, faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle şu an gayrimenkule sıcak bakmıyor, elindeki altın ve dövizi ‘zarar ederim’ endişesiyle böyle bir yatırıma yönlendirmiyor. Faiz oranı mutlaka 1’in altına çekilmeli” diye konuştu.

‘Merkeze yakın yerler revaçta’

İzmir-İstanbul Otoyolu’nun Mustafakemalpaşa güzergahından geçmesiyle birlikte özellikle Çeltikçi, Koşuboğazı ve Adaköy hattında arazi satışlarının geçtiğimiz yıllarda arttığını hatırlatan Erişli, otobanın devreye girmesinin ardından bu bölgelerdeki arsa, arazi ve tarla satışlarının normal seviyelere indiğini kaydetti.

2021 yılında Mustafakemalpaşa merkezine yakın bölgelerdeki arsa ve arazi fiyatlarının ivme kazanacağı değerlendirmesinde bulunan Erişli; “ Pandemi sürecinde insanların tercihi kırsal oluyor. Bu tercih, bu yılda da yukarıya doğru seyredecektir. Merkeze yakın mahalleler daha değerlenecektir” dedi. Mustafakemalpaşa’da tarımsal ekonominin yaygın olduğunu sözlerine ekleyen Ertan Erişli; “ Bölgemiz, endüstri, turizm ve üniversite üçgenin de yeni yatırımlara kavuşursa daha rahat koşullara ulaşacaktır. Tüm temennimiz bu yöndedir” dedi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here