Fahiş zamlar üreticinin belini büküyor

0
60

Aydemir, devletin fırsatçılığa prim vermemesi gerektiğini söyledi 

 

Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir, çiftçinin üretim konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmesine ve dolar kurunun geçen yılki seviyelerde olmasına rağmen gübreye yüzde 90, ilaçlara da yüzde 50’ye varan zam yapılmasına tepki gösterdi.

“Söz konusu zamlar neye ve kime göre yapılıyor?” diye soran Aydemir; “Devletimizden bu zamları kontrol altına almasını ve çiftçiye sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.

Gübre ve ilaç girdilerine yapılan kontrolsüz fahiş zamların üreticinin belini büktüğüne dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir; “ Şu an dolar kuru geçen yılki seviyelerde. Ancak nasıl oluyor da çiftçimiz açısından hayati öneme sahip gübre ve ilaç girdilerine fahiş zamlar yapılıyor? Devletimizden biz çiftçilere sahip çıkmasını istiyoruz. Devletimiz, çiftçinin girdi maliyetlerine yapılan bu zamları kontrol altına almalıdır. Tarım ürünleri yükseldiğinde fiyatlarda nasıl ki kontrol mekanizması çalıştırılıyorsa, çiftçinin girdi maliyetleri yükseldiğinde de aynı mekanizmanın çalıştırılmasını bekliyoruz. Ya da geçmiş dönemlerde olduğu gibi çiftçiye yüzde 50 oranında gübre desteği verilmelidir” dedi.

‘Aynı hassasiyeti bekliyoruz’

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgından dolayı sıkıntılı bir süreç geçirdiklerini hatırlatan Aydemir; “ Bunun bilincindeyiz. Çiftçilerimiz de zaten bu bilinçle hareket ederek, üretmeye devam ediyor. Çiftçimiz üretme konusunda üzerine düşeni yerine getiriyor. Aynı hassasiyeti çiftçiye gübre ve ilaç satan kurumlardan da ülke adına ellerini taşın altına koymalarını bekliyoruz. Çünkü bu fırsatçılık çiftçilerimizi çok üzmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here