ESNAFA SIFIR DESTEK ÇIKTI

0
510

KOSGEB kredilerinin içeriği tartışma yarattı, Aydın birçok esnafın destekleme dışında tutulmasına veryansın etti.

Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, KOSGEB’in 5 milyar TL bütçeli yeni destek programı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

KOSGEB’in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zarar gören imalat sektöründeki işletmelerle 2017 ve sonrasında kurulan teknoloji tabanlı start-up’lar için bu programı başlattığını ifade eden Aydın; “ Bir çok sektörün destekleme dışı bırakılması üzücü” dedi.

Ekonomide yaşanan darboğaz ve Kovid-19 sürecinin birçok sektörü ciddi anlamda olumsuz etkilediğini kaydeden Aydın, KOSGEB’in mikro işletmelere 30, küçük işletmelere ise 75 bin TL’lik 3 yıl geri ödemesiz ve tamamı faizsiz destek programının şartlarına tepki gösterdi.

Aydın; “ KOSGEB’in desteklerine olumlu yaklaşmakla birlikte program şartları arasında yer alan bazı maddeler var ki sanki destekleme hiç verilmek istenmiyor. İmalat, bilgisayar programlama ve bilimsel ar-ge faaliyetlerinde bulunan işletmelere verilecek bu kredi birçok sektörü dışarıda bırakıyor. 2019 yılı Mayıs ayından önce kurulmuş olan ve 2019 net satış hasılatı en az 75 bin TL olan firmalara kredi sağlanacağı açıklandı. Ayrıca vergi ve SGK borcu olmamak gibi şartlar düşünüldüğünde bu kredi kimlere verilecek, anlamış değiliz?” dedi.

‘SÜRESİZ VE FAİZSİZ ERTELENMELİ’

Kısıtlamalardan olumsuz etkilenen birçok sektör temsilcisi esnafın yalnız bırakıldığını savunan Aydın;

“ Maalesef biz sıfır faizli destek beklerken, üzülerek görüyoruz ki sıfır destek çıktı. Devletimizi bu zor günlerde yanımızda görmek istiyoruz. Esnaf ve sanatkârlarımızın borçları süresiz ve faizsiz olarak ertelenmeli. Pandemi döneminde daha önce yararlandıkları yapılandırmaları bozulan esnafımıza yeni yapılandırma hakkı tanınmalı. Kısa çalışma ödeneğinin kapsamı genişletilmeli ve en önemlisi pandemi bitene kadar ticaretin kılcal damarı olan küçük işletmelere destek sürmelidir. KOSGEB’in birçok işletmeyi dışarıda tuttuğu ve şartları düşünüldüğünde tam olarak kimlerin alacağı da tartışmalı olan destekleme paketleri kamu vicdanını yaralıyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ YOK’

Bugüne kadar sağlık için alınan tüm tedbirleri desteklediklerini, alınan kararlara ve kısıtlamalara esnafımız uyduğunu kaydeden Önder Aydın son olarak; “İnşallah 17 günlük tam kapanma kararıyla vaka sayıları azalır ve artık normal hayata dönülür, ancak bugüne kadar alınan tüm tedbirlere uyan, dükkânını kapatan, işleri gerileyen kısaca salgının en fedakâr kesimi olan esnafımızın dayanacak gücü kalmadı. Umudunu Ramazan ayına,  bayrama ve sonrasında normalleşme sürecine bağlayan esnaf, mal aldı dükkânına koydu. Peki, bu malzemenin çekini kestiren, senedini imzalayan esnaf şimdi kime ne satarak borcunu ödeyecek. 17 gün boyunca dükkânı kapalı olan esnaf yanında çalışan işçisinin maaşını, sigortasını, vergisini nasıl ödeyecek?” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here