EKİLİ ALANLAR BÜYÜK ORANDA İLAÇLANDI

0
51

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, çayır tırtılına karşı ilaçlama yapılan tarımsal alanları yerinde inceleyerek yapılan mücadele hakkında bilgi verdi.

Milletvekili Esgin, Mustafakemalpaşa genelinde 7 kısal mahallede 720 dekar alanın çayır tırtılı popülasyonu karşı ilaçlandığını söyledi. Mustafakemalpaşa, Karacabey, Mudanya, Nilüfer, Yenişehir ve Orhaneli’de tarım alanlarında görülen çayır tırtılına karşı Bursa Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ilaçlama mücadelesini etkili olarak sürdürüyor.

Tarım Müdürlüğü ekiplerinin koordinasyonunda çayır tırtılının görülmeye başlandığı ilk günden itibaren etkili bir mücadele başlatıldığını ifade eden AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, zararlının yüzde 80 kontrol altına alındığını söyledi.

MUSTAFAKEMALPAŞA’DA 750 DEKARDA ETKİLİ OLDU

Milletvekili Esgin; “Bursa‘nın çeşitli ilçelerindeki özellikle ayçiçeği, mısır, şeker pancarı, karpuz ve biber ekilen tarımsal alanda rekoltenin yüzde 3’ünü etkileyen çayır tırtılına karşı mücadelemizi etkili bir şekilde sürdürüyoruz. Tırtılla havadan mücadeleye geçen hafta başlandı. Çayır tırtılı görülen ekili tarlaların tamamına yakını, kara ekipmanları ve dron hava sistemleriyle ilaçlandı. Bursa‘da ayçiçeği ekili alanımız toplam 170 bin dekar alanı kapsıyor. Çayır tırtılı popülasyonu yaklaşık 6 bin dekarlık alanda görüldü. Rekoltenin yüzde 3,5’ine tekabül eden alanın yüzde 80’i hem havadan drone ile hem de yerden ekiplerle ilaçlandı. Karacabey’de 5 köyde 1000 dekar alanda, Mustafakemalpaşa’da 7 köyde 720 dekar alan, Yenişehir’de 19 köyde 1900 dekar alan, Orhaneli’de 4 köyde 260 dekar alanda görülen çayır tırtılı drone ve yer aletleri ile Tarım İl Müdürlüğü, İlçe Belediyelerimiz ve Ziraat Odalarımız eliyle ilaçlandı. Nilüfer’de 5 köyde 1300 dekar alanda, Mudanya’da 8 köyde 620 dekar alanda görülen çayır tırtılına yönelik İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerimiz ve Ziraat Odalarımızın koordinasyonunda ilaçlama mücadelemiz devam ediyor” dedi.


‘ÇİFTÇİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ’

Kestel, İnegöl, Keles, Yıldırım, Gürsu, Osmangazi, Orhangazi, İznik, Gemlik, Büyükorhan, Harmancık’ta yapılan incelemeler sonucunda çayır tırtılı zararlısının önem arz eden bir zararının görülmediğinin tespit edildiğini ifade eden Milletvekili Mustafa Esgin; “ Bununla birlikte çayır tırtılı ile bulaşık sahalarda tüm çiftçilerimiz tarlalarını ilaçlamaları konusunda Tarım İl Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından bilgilendiriliyor. Ekiplerimiz sürekli sahada olup hem tespit çalışmalarına devam ediyor, hem de çiftçilerimizin bilgilendirme süreçlerini sürdürüyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here