E-TWİNNİNG’TE BAŞARILI PROJELER

0
431

Pandemi döneminde uygulama ortamı bulan projeler, kalıcı hale getirildi. 

 

Mustafakemalpaşa 14 Eylül İlkokulu Müdürü Selim Maçan ve okul öncesi öğretmeni Ezel Tuna, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe’yİ ziyaret ederek uygulanan e-Twinning projelerinin çalışma raporlarını sundu.

Ziyaret heyeti, proje kapsamında yapılan final çıktı ürünü ‘Denizler Temiz Canlılar Mutlu Olsun’ adlı hikâye kartları, ‘Evvel Zaman İçinde… STEAM / OnceUpon a Time… STEAM’ adlı plan kitabı ile öğrencilerle birlikte yapılan kompost gübre ve proje broşürlerini Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe’ye takdim etti.

Scientix Projesi kapsamında Avrupa Okul Ağı tarafından düzenlenen Scientix Elçiliği-ScientixAmbassador eğitimleri sonunda, Türkiye’den başarılı olan öğretmenler arasından Scientix Elçileri ve Scientix Elçi Yardımcıları belirlendi.

Bu kapsamda Mustafakemalpaşa Scientex Elçisi olarak seçilen 14 Eylül İlkokulu Okul Öncesi Öğretmeni Ezel Tuna, e-Twinning projeleri kapsamında STEM çalışmalarını tamamlayarak, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe’nin bilgisine sundu. Milli Eğitim Müdürü Efe, Okul Müdürü Maçan ve proje kurucusu Tuna’ya uygulanan bu anlamlı projeler için teşekkürlerini iletti. 

14 EYLÜL E-TWİNNİNG PROJE ÇALIŞMALARI

SU GÖNÜLLÜLERİ EKİBİ GÖREVDE- WATER VALOUNTUER ON DUTY ULUSLARARASI E-TWİNNİNG PROJESİ

Proje, Okul Öncesi Öğretmeni Ezel Tuna ve Türkiye, Polonya, İtalya ve Litvanya olmak üzere toplam 13 ortak okul ile yürütüldü.

Projenin hedefini,  temiz su kaynaklarının korunması, toprağı kirleten atıkların (evsel atık, endüstriyel kirlenme, tarımsal kirlenme, canlılara suyla geçen hastalıklar) önlenmesi gibi toplumsal farkındalık meydana getirme çalışmaları oluşturuyor. Bu kapsamda Şubat ayında başlayan damlama sulama ve yağmur hasadı tasarımları, kompost doğal gübre yapımı, yenilenebilir enerji kaynakları STEM ve geri dönüşüm proje çalışmaları Haziran ayında başarılı bir şekilde tamamlandı.

‘SYMPHONY OF CULTURES’ (KÜLTÜRLERİN SENFONİSİ) E-TWİNNİNG PROJESİ

 

Ezel Tuna ve proje kurucu ortağı olan Çanakkale Hüseyin Arif Terzioğlu Anaokulu Okul Öncesi Öğretmeni Münevver Tunç koordinatörlüğünde, 9 farklı ülkeden (Türkiye, İtalya, İspanya, Polonya, Litvanya, Azerbaycan, Hırvatistan, Sırbistan, Slovakya) öğretmenlerle birlikte yürütüldü. Öğrencilerin hem kendi ülkelerinin hem de farklı ülkelerin kültürünü, değerlerini, yöresel kıyafetlerini ve müziklerini tanımak ve tanıtmak, atık malzemelerden enstrümanlar yaparak yaşatmak olan proje ile ilgili çalışmalar e-book haline getirildi ve salgın nedeni ile sanal sergi düzenlendi.

EVVEL ZAMAN İÇİNDE… STEAM / ONCE UPON A TİME… STEAM E-TWİNNİNG PROJESİ

Okul öncesi eğitim müfredatı ile uyumlu olarak yürütülen proje ileöğrencilerin günlük yaşam problemlerine çözüm bulmaları, karşılaştıkları herhangi bir soruna yaratıcı çözümler geliştirmeleri amaçlandı. Proje çalışmaları kapsamında  final ürünü olarak STEM plan kitabı oluşturuldu ve  sanal sergi düzenlendi.

STEM’LE KÜLTÜR SANAT (CULTURE AND ART WİTH STEM) E-TWİNNİNG PROJESİ

Proje ile 21. yüzyıl eğitim modellerinden biri olan STEM eğitim felsefesini çocuklara öğretmek ve çocuklara fen, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerini öğreterek çocukların kalıcı öğrenmelerini sağlamak hedeflendi.

Öğrencilerin gelişen ve ilerleyen dünya koşullarında, çağa ayak uydurmalarını sağlayan proje çalışmaları kapsamında final ürünü olarak STEM plan kitabı oluşturuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here