DÜNYA DEV’İ ÇİFÇİNİN PARASINI ÖDEMİYOR

0
531

TOHUMLUK MISIR ÜRETİCİLERİ İSYANDA

Kaynak/Havadis Gazetesi

Mustafakemalpaşa’da yaklaşık bir aydır paralarını alamayan ve girdi maliyetleri altında ezilen mısır üreticileri, DEKALP firması önünde eylem yaptı. Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir’de tohum mısırı üreticilerine destek verdi.

2017 yılında Almanya merkezli Bayer AG bünyesine geçen ve Mustafakemalpaşa’da da bir tesisi bulunan hibrit mısır tohumu üreticisi DEKALP’ten paralarını alamadıkları iddiasıyla bir araya gelen tohumluk mısır üreticileri, fabrika önünde eylem yaptı. Fabrika yetkilileriyle üreticiler arasında zaman zaman tansiyon yükseldi.

Ürün bedelleri ve iyileştirme talebinde bulunan üreticiler ile firma arasında uzlaşma sağlanamayınca gerginlik arttı. Mısır üreticilerine destek vererek, firma yetkililerinin üslubunu eleştiren Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir; “Yüksek girdi maliyetleri nedeniyle zaten zor durumda bulunan ziraatçılarımız ortak bir yol bulmak istiyor” dedi.

DEKALP’in kapısına dayanan çiftçiler, başta gübre zamları olmak üzere ürün firesinin yüksekliği ve paralarını alamadıklarından dolayı mağdur olduklarını belirtirken, Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir ise üreticilerin mahsul ekemeyecek duruma geldiğini kaydetti.

FİRMAYLA İLETİŞİMSİZLİK GERGİNLİĞE YOL AÇTI

Direnişe destek veren Aydemir; “Mustafakemalpaşa’da her türlü ürün yetiştiriyoruz. Bunun yanında iyi bir tohumluk mısır üretimi de var. Türkiye en kaliteli tohum üreten ülkeler arasında yer alıyor. Yaz başından beri çiftçimiz, soğuk-sıcak demeden elinden geleni yapmaya, üretime devam etmeye çalıştı. Ama baştaki sorun aşılamadı, firmayla bir türlü iletişim kurulamadı. Herkes insan, şartlar malum, cevap alınamadı. Fabrikayı ziyaret etmek istedik ama üslup bizi üzdü. Üreticilerimize burada kaba kelimeler kullanıldı. Zor şartlarda üretiyoruz. Bizi daha farklı karşılayabilirlerdi. Fabrika tabi ki kazanacak ama üreticinin de kazanması gerekiyor. Üretici kazanamayınca seneye fabrikada olmayacak. Üreticilerin amacı emeklerinin karşılığını almak. Yüksek girdi maliyetleri nedeniyle zaten zor durumda bulunan ziraatçılarımız ortak bir yol bulmak istiyor. Fiyatların altta kaldığı, yüzde 60’ı geçen ürün firesinin olduğu bir ortamda çiftçilerimize ödenen rakamlar komik kalıyor. Bir sonraki hasat zamanı yeni mahsul ekemeyecek bir durum var” dedi.

SONUÇSUZ TOPLANTI

DEKALP Türkiye Temsilcisi yetkilileri ile birlikte aralarında Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir’in de bulunduğu üreticilerden oluşan 10 kişilik bir grup, daha sonra toplantı yaptı.İki heyet arasında yaklaşık 30 dakika süren toplantıda sonuç alınamadı. İçeride tarafların uzlaşamadığı öğrenilirken, çıkışta gerginlik bir süre daha devam etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here