DOĞU TÜRKİSTANLI SOYDAŞLAR AİLELERİNİ ARIYOR

0
319

Çin zindanlarında insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlı aileler, Mustafakemalpaşa’da açılan ‘Ailemiz Nerede?’ fotoğraf sergisi ile seslerini duyurdu.

İHH Mustafakemalpaşa öncülüğünde Adnan Menderes Meydanı’nda açılan fotoğraf sergisi, Doğu Türkistanlı ailelerin çektiği çilenin tercümanı olurken, açılan imza kampanyası ile de Çin’in toplama kamplarında yıllardır hapis hayatı yaşayan yakınlarını bulmak için çabalayan ailelere de destek verildi.

Toplam 60 fotoğraftan oluşan ‘Ailemiz Nerede?’ adlı sergi de dini ve milli kimliğinden dolayı biyolojik, fizyolojik ve kültür temelli çok ağır insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlı ailelilerin durumuna dikkat çekildi.

Fotoğraf sergisini gezen vatandaşlar yaşanan zulme tanık olurken, BM İnsan Hakları Konseyi’ne ulaştırılmak amacıyla açılan imza kampanyasına da destek verdi.

Bir hafta boyunca açık kalacak fotoğraf sergisi kapsamında, Doğu Türkistanlı vatandaşlarda Salı günü Mustafakemalpaşa’ya gelecek.

‘ÇİN’E DUR DENMELİ’ 

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Uygurlara yönelik işlediği sistematik insan hakları ihlallerine ve soykırımına karşı Birleşmiş Milletlerin göreve davet edildiği imza kampanyasında; “Doğu Türkistanlılara yönelik ihlaller, tüm insanlık vicdanını isyan ettiren korkunç suçlardır. Haksız ve keyfi tutma, cezaevi benzeri kamplarda hapsedilme, kamplarda işkence ve tecavüz, zorunlu kürtaj ve kısırlaştırma uygulaması, zorla kamplarda tutma ve asimilasyon, zorla Çinlilerle evlendirme, Aile Olmak Projesi adı altında ev içine Çinli erkeği zorla kabul ettirme, zorla uzak bölgelere taşınarak, buralarda zorunlu çalıştırma, aile parçalanması ve çocukların annelerden alınması, kılık kıyafet ve etnik, kültürel ve inanca dair pratiklerin yasaklanması, isimlerin değiştirilmesi, ömür boyu çalışmaya mahkûm edilecek şekilde, sistematik para cezaları gibi insanlığa karşı suçlar Çin tarafından sistematik olarak işlenmektedir. Çin’in Doğu Türkistanlılara etnik ve dini gerekçelerle yapmış olduğu bu sistematik ihlaller, uluslararası hukuka göre soykırım ve insanlığa karşı suçlar kategorisinde olan suçlardır. Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesidir ve Birleşmiş Milletler bünyesindeki çok sayıda insan hakları sözleşmesine taraftır. BM ve BM üyesi tüm devletler Çin’in yapmış olduğu bu suçları durdurmakla ve suçluları cezalandırmakla sorumludur” denildi.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here