Diyanet-Sen’den öğrenci ve velilere önemli hatırlatma Seçmeli ders çağrısı

0
398

Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen’in Bursa 1’Nolu Şube Başkan Yardımcısı ve Mustafakemalpaşa Temsilcisi Mehmet Dede, 4 Ocak’ta başlayan seçmeli derslerin belirlenme işlemlerinin 22 Ocak’ta son bulacağını hatırlatarak, velilere ve öğrencilere çağrıda bulundu. Dede; “Kuranı Kerim, Peygamber Efendimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçmeli ders olarak alınması çocuklarımızın yetiştirilmesinde önemli rol oynayacaktır.

Doğru yerde, doğru bilgi ve liyakatli görevlilerden seçmeli dersleri almak için ilgi gösterelim” dedi.

Seçmeli dersler konusunda tavsiyelerde bulunan Diyanet-Sen Bursa 1’Nolu Şube Başkan Yardımcısı ve Mustafakemalpaşa Temsilcisi Mehmet Dede, çocukların Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini seçmeli ders olarak almalarının önemine dikkat çekti.

Son tarih 22 Ocak

“ Çocuklarımızı Peygamber sevgisiyle yetiştirmenin sorumluluğunu duymalıyız” diyerek ailelere ve öğrencilere çağrıda bulunan Dede, seçmeli derslerin belirlenme işlemlerinin 4 Ocak’ta başladığını ve  22 Ocak’ta da son bulacağını anımsatarak; “ Çocuklarımıza dini değerlerimizi öğretmek, ibadet aşkı ve İslam ahlakının bilinciyle onları yetiştirmek hepimizin en ulvi vazifesidir” ifadelerini kullandı.

‘Hassasiyet gösterelim’

Mehmet Dede açıklamasında şunları söyledi; “Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımızı iyi birer insan, örnek birer Müslüman olarak yetiştirmek hepimizin gayesidir.

Bu gayeye hizmet edecek önemli bir hususu hatırlatmak istiyorum. Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler dersleri ortaokul ve liselerde seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Seçmeli derslerin belirlenmesi işlemleri 4 Ocak’ta başlamış olup, 22 Ocak tarihinde son bulacaktır. Yavrularımızın bu dersleri tercih etmeleri için gerekli hassasiyeti gösterelim.”

‘Herşey güzel bir nesil için’

Ailelere de tavsiyelerde bulunan Diyanet-Sen Bursa 1’Nolu Şube Başkan Yardımcısı ve Mustafakemalpaşa Temsilcisi Mehmet Dede; “ İyi ve faydalı bir neslin yetişmesi için doğru yerde, doğru bilgi ve liyakatli görevliler aracılığıyla çocuklarımızın alacağı bu derslere önem vermemiz gerekir. Bugün birçok gencimizin teröre bulaşması, gasp, hırsızlık ve uyuşturucu batağına sürüklenmesi, aile içi dramların baş aktörü olmasının en önemli sebeplerinden biri de dini değerlerimizin onlara öğretilmemesidir.  Dolayısıyla çocuklarımıza doğruyu ve yanlışı göstermek, Allah korkusunu belleklerine yerleştirmek, yapacakları yanlışlıkların bedelinin ağır olacağını onlara öğretmek hepimiz için vazgeçilmez bir görevdir. Merhum Mehmet Akif Ersoy ne güzel söylemiş; ‘Ne irfandır veren ahlaka yükseklik, ne vicdandır; Fazilet hissi insanlarda Allah korkusundandır.’ Gelin hep beraber, Rabbimizin bizlere emaneti olan çocuklarımızın Allah’ın rızası doğrultusunda yaşayan bir nesil olarak yetişmeleri için bizlere düşen sorumluluğu yerine getirelim. Yarının pişmanlığını yaşamadan, bugünden sevincini paylaşalım. Allah’ın sözlerini öğrenmek ve anlamak için söz konusu dersleri birlikte seçelim” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here