Deprem Söyleşisi Yoğun İlgi Gördü

0
787

Mustafakemalpaşa Atatürkçü Düşünce Derneği şubesinin düzenlediği söyleşiye siyasi parti mensupları, oda temsilcileri, eğitimciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Belediye Düğün salonunda yapılan ‘’ Deprem Gerçeği ‘’ söyleşisi saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından, Atatürkçü Düşünce Derneği Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Haşim Yoldaş’ ın davetlilere yaptığı konuşma ile başladı. Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise söyleşiye  İran’ın Hoy kentindeki depremin Van’da 9 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oluşuna ilişkin açıklamalarda bulunarak başladı. Türkiye’nin “deprem yılları” olarak adlandırdığı dönemden geçtiğinin altını çizen Ercan “Türkiye bundan sonra da ardı ardına deprem haberleriyle sarsılacak” dedi.

Deprem uzmanı Jeofizik Yüksek Mühendisi, İTÜ Maden Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ‘’Türkiye depremlerinde çok az rastladığımız bu durumda, bölgedeki gerginlik daha küçük depremlerle boşalıyor. Orta-küçük büyüklükteki bu depremler; Balıkesir, Manisa ile İzmir’de korku yaratıyor. Şükredelim ki M6- M6,5 Richter büyüklüğünde bir depremde olmadı. Buradaki gerginlik boşalma dönemine girdi. Depremler gün geçtikçe düşüyor. Deprem odağı da Manisa’ya doğru kayıyor. Bu durum ikinci olumlu bir gelişme. Kuzeye doğru gelişmiş olsa, Sındırgı, Bigadiç arasında Simav göçüntü kırığıyla kesişecekti. Bu kesişmenin yaratacağı deprem büyüklüğü 6’dan daha büyük olurdu” dedi.

Ercan sözlerine sosyo-ekonomik koşulları dikkat çekerek şöyle devam etti , ‘’Deprem her yerde yoksulları öldürür. Depremde ölmek kader değildir. Ölümler rastlantı da değildir. Deprem tamamen toplumun geliriyle, ayrıca ülkenin sosyal devlet olmasıyla ilişkili bir olaydır. Amerika’da depremin yıkım eşiği M7,8, kişi başına yıllık düşen geliri ise 69 bin dolardır. Japonya’da en yoksulun yıllık geliri 39 bin dolardır. Depremin yıkım eşik değeri M7,7’dir. Türkiye’de ise kişi başına düşen yıllık gelir 9 bin 500 dolar (aylık 4,500 TL), yıkım eşik değeri de M5,5’tir. Bugün Mustafakemalpaşa’ da birçok mahalle gezdim ve tespitlerde bulundum. Yapılaşma çok iyi değil yaşadığınız binaları kontrol ettirin. Zeminde pek çok yerde sıvılaşma problemi var. Bu sebeple yerleşim güneye dağlara doğru ilerlemeli. Binalar ise 2 katı aşmamalıdır ‘’ dedi. Ayrıca İlçe halkı başta olmak üzere Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesine misafirperverliği için teşekkür ederim dedi. Söyleşi katılımcıların Ercan’ a yönelttiği sorular ile sona erdi. Program bitiminde söyleşi anısına Dernek Başkanı Haşim Yoldaş Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan a plaket takdim etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here