Demirden suyumuza sahip çıkalım açıklamaları

0
442

Adem Tunçer/İHA

 

Mustafakemalpaşa İYİ parti ilçe Başkanı Tevfik Demir ve yönetim kuru olmak üzer Bursa il yönetimi ve çok sayıda partilinin katıldığı basın açıklaması Adnan Menderes meydanında gerçekleşti .Demir yaptığı açıklamalarda.

Bugün sizlere, Mustafakemalpaşa halkına ilçe sınırları içinde bulunan kaliteli kaynak suyunu çok görüp, düşük kaliteli kuyu suyunu kullanmaya mahkûm eden zihniyeti anlatmak için toplandık.

Türkiye’nin en güzel su kaynaklarının bulunduğu Mustafakemalpaşa ilçemizde en kaliteli menba suyu olan kara dereyi besleyen damarlar tek tek Alinur Aktaş tarafından su işletmecilerine satılarak peşkeş çekilmektedir. Kendi değerlerinden ilçemiz halkını faydalandırmak yerine yabancı şirketlere rant kapısı oluşturulmanın mantığını anlamakta güçlük çekiyoruz.

Geçtiğimiz ay büyükşehir belediye meclisinde, su uçtu şelalesini besleyen kara dere suyunu şirketlere satışını kapasitesi,nide önceki döneme göre 3 katına çıkartan karar AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilmiştir. Dünyanın en büyük sorunlarından biri temiz ve içilebilir su kaynaklarının sürdürülebilmesidir. Dünya meteoroloji örgütünün tahminlerine göre 2025 yılı itibarı ile dünya nufusunun %66 sı su sıkıntısı çekecektir. Otoritelere göre bir sonraki savaş su savaşı olacaktır.

Su uçtu Katara Uçtu

Değerli basın mensupları, kıymetli Mustafakemalpaşalılar Bildiğiniz üzere Karadere hattı ilçemizin yüksek kaliteli içme suyu ihtiyacını karşılayan can damarıdır. Büyükşehir yasası ile zaten pek çok malına ve imkânına el konulmuş kırsal mahallelerimizin, şimdi de hayatı önemdeki içme suyu bu yolla gasp edilmektedir. Bütün bu olup bitenlere, kendini Mustafakemalpaşalı olarak tanıtan bölge milletvekili Mustafa Esgin ve ilçe belediye başkanı Mehmet Kanar göz yummuş, Bursa Büyükşehirin Mustafakemalpaşa’dan seçilmiş AKP’li meclis üyeleri de ilçemize yapılan bu ihaneti maalesef onaylamıştır. Konunun kamuoyu vicdanını yaralayan en üzücü yanı,da budur. Buradan bu kararı veren başta Alinur Aktaş olmak üzere tüm ilgililere soruyoruz. Mustafakemalpaşa halkı arsenikli kuyu suyu içerken kaliteli kaynak sularını rant uğruna nasıl satarsınız? Su kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak üzere kurulmuş olan Buski ne iş yapar ve bu konuda neden sessiz kalmaktadır?

Siz ilçenin suyunu satarken bu su kaynağının asıl sahipleri olan Mustafakemalpaşa’lılara ne istediklerini sordunuz mu? Yapılan satışa bursa büyükşehir belediye meclisinde başta ilçemiz AKP’li belediye başkanı Mehmet Kanar olmak üzere AKP’li meclis üyeleri evet oyu vermiştir. İYİ Parti’li meclis üyelerinin tüm itirazlarına ve ret oyu kullanmasına rağmen satışın onaylandığını halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz.

Mustafakemalpaşa ilçemiz üzerinde oynanan tüm oyunların karşısında durarak takipçisi olacağımızı ve Mustafakemalpaşa halkının menfaatlerini sonuna kadar savunacağımızı belirtmek isteriz. Toprağını, havasını, suyunu ve yaşam değerlerini birlikte paylaştığımız tüm kaynaklarımıza Mustafakemalpaşalılar olarak sahip çıkacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giderek yaşadığımız şehri koruyacağız. Mustafakemalpaşa’da su çeşmeden içilir cümlesini geri getireceğiz.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here