DANAKIRAN GÖLETİ BEKLEMEDE

0
366

Mustafakemalpaşa’daki tarım alanlarının sulanmasına yönelik planlanan ve 4 yıl önce yer teslimi yapılarak inşaatının başlaması beklenen Danakıran Göleti ve Sulaması Projesi’nde belirsizlik yaşanıyor.

5 bin dönümü aşkın tarım alanının suya kavuşacağı proje için bugüne kadar herhangi bir somut adım atılmadı.

300 GÜNDE TAMAMLANACAKTI

Mustafakemalpaşa Danakıran Göleti ve Sulama Projesi için yer teslimi sözleşmesi, DSİ ile yüklenici firma arasında 16 Ekim 2017’de dönemin DSİ 1. Bursa Bölge Müdürü Hayati Çelenk’in katılımıyla imzalandı.

Proje sahası gezilerek; gölet aks yeri ve malzeme ocakları yüklenici firma Sarıyıldız A.Ş.’ye gösterildi ve yer teslimi tamamlandı. 294.400,00 TL’ye ihale edilen ve 300 günde tamamlanması hedeflenen GÖLSU-2 kapsamındaki Danakıran Göleti ve Sulama Projesi’ne yönelik aradan 4 yıl geçmesine rağmen inşaata bir türlü başlanılamadı.

4 MAHALLE 5 BİN DÖNÜM

Gölet, temelden 37,50 m yükseklikte, 2.114 hm³ depolama hacimli, 421,68 m kret uzunluğunda kil çekirdekli kaya dolgu tipi olarak planlandı.

Güller, Kabulbaba, Kapaklıoluk ve İlyasçılar mahallelerine ait 5.130 da tarım alanının basınçlı borulu şebeke sistemiyle sulanmasının planlandığı göletle yılda 5.886.860 TL gelir artışı elde edileceği açıklanmıştı.

Projenin Mustafakemalpaşa’ya kazandırılması için siyasiler ve muhtarlar nezdinde DSİ ile görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here