Çerkes Soykırımı 157. yılında anılıyor

0
234
  1. yüzyılda, özellikle 1864 yılında yoğunlaşmak ve başta Adığeler ve Abhazlar olmak üzere, Kuzey Kafkasya halklarının katli ve Osmanlı topraklarına yönelik zorunlu göçlerini kapsayan Çerkes Soykırımı tarihte kara bir leke olarak kalmaya devam ediyor.

Çerkes Sürgünü ya da Çerkes Soykırımı ile anılan olaylar 21 Mayıs 1864 tarihinden sonra başladı. Olaylardan toplam Çerkes nüfusunun en az %75’i olacak şekilde 800.000-1.500.000 Çerkes etkilenmiştir.

Bugün 21 Mayıs.

Mustafakemalpaşa  Çerkes Kültür Derneği Başkanı Hayrettin Gök yaptığı açıklamada   Bir buçuk milyondan fazla Çerkes Yurttaşımızın Vatanından sürüldüğü,

100 Binlerce yurttaşımızın ise yollarda hayatını kaybettiği elim bir tarih.Sürgünle başlayıp, yollarda ki kıyımla devam eden, asimilasyonla taçlandırılan bir felaketin yıl dönümü. Çerkes Soykırımı 20 Mayıs 2011 tarihinde Gürcistan parlamentosunun oybirliğiyle aldığı bir kararla Gürcistan tarafından resmen tanındı. Böylece Çerkes soykırımı, bağımsız bir devlet tarafından resmen uluslararası gündeme taşınmış oldu.Gök sözlerine şöyle devam etti Ne ağlıyoruz, ne kin  kusuyoruz, ne nefret  besliyor  ne  de intikam çığlıkları atıyoruz,  sadece ve sadece bu soykırımın herkes tarafından bilinmesini istiyor, tanınmasını bekliyoruz.

Barış ve kardeşliğini  benimsediğimiz Vatan  bildiğimiz bu topraklarda kendimiz olarak, Adige olarak kalmayı istemekten de ziyade; birliğin tam kuvvet olduğu, ellerin birleştiği, manevî değerlerin sıkça paylaşıldığı toplum hedefliyor, diliyor ve istiyoruz.

Saygılarımla  Çerkes Kültür Derneği Başkanı Hayrettin GÖK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here