Büyükgül’den ‘Kur’an’ programına davet

0
90

Mustafakemalpaşa Müftüsü Ahmet Büyükgül, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın uzaktan eğitimle Kur’an-ı Kerim Öğretim Programı başlattığını söyledi.

Kovid-19 salgını nedeniyle daha önce Kur’an kurslarındaki yüz yüze yürütülen eğitim faaliyetlerini uzaktan eğitimle devam ettiren Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, şimdi de bu kurslara katılamayan vatandaşlar için ‘Haydi Türkiye Evden Kur’an Öğrenmeye’ sloganıyla Kur’an-ı Kerim Öğretim Programı hazırladı.

Haftada 3 gün ve günde 2 saat dersin yapılacağı programa ilişkin bilgiler veren Mustafakemalpaşa Müftüsü Ahmet Büyükgül, başvuruların Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet adresi üzerinden yapılabileceğini belirtti.

Başvurular sürüyor

14 yaş üzerindeki kişilerin başvurabileceği programa, Kur’an-ı Kerim okumasını bilmeyenlerinde katılabilceğini dile getiren Müftü Büyükgül; “  Programın ikinci tur başvuruları 4-17 Ocak 2021 tarihleri arasında alınacak ve dersler 11 Ocak – 7 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek” dedi.

Engellilerde düşünüldü

Engelliler için seçeneklerin de oluşturulduğu programa, Braille okumayı bilen görme engelliler ile işitme engelli vatandaşlar da başvuru yapabilecek.

Müftü Ahmet Büyükgül; “ Ayrıca görme engelli vatandaşların durumlarını gösteren bir raporla başvurmaları halinde ‘Braille Kur’an-ı Kerim Elif-Ba’sı’ ücretsiz olarak adreslerine gönderilecek. İşitme engelli vatandaşların eğitimlerinde ise Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından işitme engelliler için özel hazırlanan Elifba cüzü kullanılacak. Programa kayıt yaptıran işitme engelli vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet adresi üzerinden kitabın PDF formatına ücretsiz olarak erişilebilecek.

Programda Kur’an kursu öğreticilerinin yanı sıra vaizler, din hizmetleri uzmanları, imam hatipler ve müezzin-kayyımlar görev alacak. Mustafakemalpaşalıları bu özel programa katılmaya davet ediyorum” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here