Bursa Zulme Sessiz Kalmayacağız Dedi.

0
830

Bugün Bursa Şehreküstü Meydanı’nda 10 siyasi parti  il başkanlıklarıyla beraber Kudüs ve Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık suçlarını protesto etti. 

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Saadet Partisi Bursa İl Başkanı Mehmet Atmaca, Demokrat Parti Bursa İl Başkanı Çağrı Kaplan, Demokratik Sol Parti Bursa İl Başkanı Cahit Akıncı, Gelecek Partisi Bursa İl Başkanı Alpaslan Yıldız, DEVA Partisi Bursa İl Başkanı Serkan Özgöz, Yeniden Refah Partisi Bursa İl Başkanı Naim Öztürk, Türkiye Değişim Partisi Bursa İl Başkanı Bülent Çelik ve Memleket Partisi Güner Alkan Filistin’de yapılan zulme tepki  gösterildi. 

Ülkeyi Yönetenlerin Sorumluluğu Vatandaştan Çok Daha Fazla

 Saadet Partisi Bursa İl Başkanı Mehmet Atmaca, “Biz farklı partilere sahip olabiliriz ama hepimizin isteği aynı. Yaşanabilir bir Türkiye istiyoruz. Zulme kim seyirci kalabilir? Bizim sahip olduğumuz inanç buna müsade  etmez. Biz asla o zalimler gibi olmayacağız. Bütün dünyada zulme karşı çıkacağız. Göz göre bir işgal var. Bütün siyasi partiler Kudüs’e karşı ortak bir tavır almalıdır. İslam ülkeleri bu konuyla ilgili bir şeyler yapmalıdır. Neyi bekliyoruz  Çin’in Doğu Türkistan’da fiziki soykırım yaptığı, 2020 yılı BM raporunda açık bir şekilde tescil edildi. Çin’in zulmüne sessiz kalanlar, o raporları gördükleri halde susanlar ne millet, ne tarih ne de Allah önünde hesap veremezler.

2 milyona yakın İnsan toplama kamplarına alınmış, sistematik tecavüz ve baskılarla başta kadınlar olmak üzere bütün Doğu Türkistan’a zulmedilmiştir.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULÜM KARŞISINDA SUSMAYACAĞIMIZ

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Bundan sonra sesimiz çok daha gür çıkacak. Bizler emperyalizme karşı savaşarak bağımsızlığı kazanmış ulusun evlatlarıyız. Nerede mazlum ahı işitirsek onların yanında durmak insanlık görevidir. Bugün Maalesef   Müslümanların yaşadığı coğrafyada bir zulüm yaşanıyor. Her zaman onların yanında olduk. Ülkeyi yönetenlerin sorumlulukları çok daha fazla. Bunlar yakın bir süre önce Suriye sınırını İsrail’e teslim edeceklerdi. Biz bunu engelledik. Şu an bu zulmü kınamak ülkeyi yönetenlerin görevleri değildir.

KUDÜS ONURUMUZDUR

 İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, “Bugün Gazze’de oluk oluk akan Müslüman kanının sıçradığı yer İslam dünyasıdır. O kan Müslümanların vicdanına, ahlakına sıçramıştır. İslam dünyasının tam merkezinde Gazze çocuklarının parçaları emirlikleri’nin saraylarına Ankara’da külliyeye evvelen alimlerin rahleleri ne evvelen ve Şahin cübbeleri ne ve ev veren tüm Müslümanların secdelerine savrulmaktadır. Sayın Dış İşleri Bakanı ümmet bizden liderlik bekliyor diyor. İnanalım mı? Gerekenleri yapsaydınız belki inanırdık size. İsrail’in Çekmek yerine üstün madalya verseydiniz inanırdık size. Mısır’daki Esma’dan daha mı az değerliydi Halep’teki Türkler? Duyarlı olmak zorundayız. Zulme uğrayana kimlik sorulmaz. Kahrolsun emperyalizm” şeklinde konuştu.

 Kudüs Sadece Filistinlilerin Meselesi  Değil Tüm İnsanlığın Meselesidir.

Demokrat Parti Bursa İl Başkanı Çağrı Kaplan, “Davasını savunan bütün kardeşlerimizin yanındayız. Bugünden sonra yaşayacağımız tüm bayramlar hepimiz için mutluluk olsun” ifadelerine yer verdi. İsrail’i bölgenin ağası yapmaya dönük BOP adıyla bilinen Büyük Ortadoğu Projesi halen yürürlükte. Bunun böyle olduğu bilindiği halde, bölgedeki Müslüman devletlerin sessizliği de çok manidardır.

 Demokratik Sol Parti Bursa İl Başkanı Cahit Akıncı, “İsrail kardeşlerimizi katletmeye devam ediyor. İnsan hakları konusunda Türkiye’ye çemriken AB ülkeleri şu an neredesiniz? Sadece kınamayla geçiştiriliyor bu durum. Türkiye İsrail ile olan ticari ilişkilerini askıya almalıdır. Bu duruma daha fazla duyarsız kalmayız. Ne mutlu Türküm diyene” Filistinlilere,  Mescid-i  Aksa’da  ibadet ederlerken İsrail li güvenlik güçlerince saldırılması ve kan dökülmesi son derece vahimdir ve asla kabul edilemez.

Bir kez daha İsrail i şiddetle kınıyoruz.

Gelecek Partisi Bursa İl Başkanı Alpaslan Yıldız, “Bu zulüm karşısında susmayacağız. Doğu Türkistan’da mazlumların feryadı arşa ulaştı. Neden kimse bir şey demiyor? Şu an kardeşlerimiz Türkçe konuştukları için zulüm görüyorlar. Kimsede millet bilinci kalmadı mı? Kardeşlerimize sahip çıkmalıyız. Ateşin ve göz yaşının hakim olduğu Mescid-i Aksa tüm insanlığa aittir

 Deva Partisi Bursa İl Başkanı Serkan Özgöz, “Sadece söz söyleyerek hiçbir şey değiştiremiyoruz. Çocuklar ölürken susuyoruz. Sadece iç politika malzemesi yaptığımız zaman konuşuyoruz. Şu an Kudüs haritada nerede diye sorun gösteremeyen insanlar olacaktır. Güçsüzüz çünkü kötü yöneticiler var. Merkez Bankası’nın parasını çarçur etmeseydiniz şu an konuşabilirdiniz” 

Türkiye Değişim Partisi Bursa İl Başkanı Bülent Çelik, İsrail bir teröristtir. Buna destek veren ülkelerde teröristtir. Acil olarak bir şeyler yapmalıyız” 

Memleket Partisi Bursa İl Başkanı Güner Alkan, “Zulüm her yerde zulümdür. Çocuk silahsızsa ve kadın ibadetini yerine getirirken zulme uğruyorsa bunu dünyadaki herkesin kınaması gerekir. Somut adımlar atmalıyız” Gerçekleştirilen açıklamaya katılan vatandaşlar tarafından ‘Kahrolsun İsrail, Filistin’e özgürlük’ sloganları atıldı. 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here