BOCUK GELENEĞİ BU YIL DA YAŞATILDI

0
537

Mustafakemalpaşa Yeşilova Mahallesi’nde geleneksel hale getirilen ‘Bocuk Gecesi’ yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Balkanlar’dan bölgeye taşınan ‘Bocuk’ etkinliğine ev sahipliği yapan Yeşilova’da misafirlere kabak tatlısı ikramında bulunuldu.

Mustafakemalpaşa Yeşilova Mahallesi’nde uzun yıllara dayanan ve eski bir gelenek olan ‘Bocuk Gecesi’, bu yıl yeniden yaşatıldı.

Yeşilova Muhtarı Behzat Tokuş öncülüğünde bu yıl 2’ncisi düzenlenen ‘Bocuk Gecesi’ etkinliği, Yeşilova Cami önünde gerçekleştirildi.

Balkanlar’dan gelen ailelerin kabak pişirerek sohbet ettiği bir gelenek olan ‘Bocuk Gecesi’nde katılımcılara kabak tatlısı dağıtıldı.

Yeşilova Muhtarı Behzat Tokuş, bu gece de ‘Bocuk’ denen varlığın eve gelmemesi ve kötülük yapmaması için her evde mutlaka kabak pişirildiğini söyledi. Bu geleneği yaşatmaya devam edeceklerini ifade eden Tokuş, katılımcılara teşekkür etti.

BALKANLAR’DAN TAŞINAN GELENEK

Bir Balkan geleneği olan ve kışın en soğuk gecesinde kutlanan ‘Bocuk Gecesi’nde her evde mutlaka kabak pişiriliyor, bunun yanı sıra kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıstığı ve ceviz yeniliyor. Aile halkı, komşular ve akrabaların katıldığı gecede çarşaflara sarınan gençler, komşularını ‘Bocuk geliyor diyerek korkutuyor.

‘Bocuk’ olarak varlığın beyazlar içinde ve insan görünümünde gezdiğine, ‘Bocuk karısının’ kabak pişen eve gelip kötülük yapmayacağına inanılıyor. ‘Bocuk Gecesi’nin, kış mevsimindeki en soğuk gecenin simgesi olduğu ve bu gece suya atılan tahtanın sabah su üzerinde donmuş olarak bulunması halinde o evdekilerin yıl boyunca sağlıklı, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılıyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here