Bir Cafede vatandaşlara sunulan Filografi çalışmaları yoğun ilgi gördü

0
735

Adem Tunçer/İHA

 

Yıl boyunca İsmail Hakkı Şenpamukçu Halk Eğitim Merkezinde, usta öğreticisi Hülya Baldan,ve öğrencileri tarafından hazırlanan Filografi sanatı sergisi, 30’a aşkın eser ile vatandaşın beğenisine sunuldu. Hülya Baldan, zor zahmetler ve sabır gerektiren filografi sanatını Mustafakemalpaşa halkına tanıtmak ve sevdirmek için uğraştığını söyleyip, kursiyerlerine teşekkürlerini iletti.

Hülya Baldan Kimdir.

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde ikamet etmekte, İsmail Hakkı Şenpamukçu Halk Eğitim Merkezinde usta öğretici olarak görev yapmaktayım. Halk Eğitim Merkezindeki görevim 6 yıldır devam ediyor. El Sanatlarına ilgim çocukluğumdan gelmektedir. 16 yaşımdan beridir de Halk Eğitim Merkezi kurslarına devam etmekteyim. Çeşitli El Sanatlarını öğrendim ve öğrettim. Severek yaptığım işime yenilikler katmak amaçlı yeni El Sanatları öğrenmeye eğilimim arttı ve gittiğim bir sergi esnasında “Filografi” sanatı ile tanıştım. Eğitimimi 3 yıla yakın, Bursa ilinde işinde uzman bir Filografi hocasından (Nagihan Tekin) aldım. Severek, huzurunu hissederek, sabırla Bursa’ya gidip geldim. Mustafakemalpaşa halkının bu sanatı tanıması en büyük emelimdi. Şükürki Bursa’da iki ortak sergi açma imkânım oldu. İstanbul’da bir sergi ve yılsonu sergileri ile birlikte sekiz sergi katılımı ile Filografi sanatını tanıtmak için elimden geleni yaptım

Filografi Nedir.

 

sanatı sunta, çekiç, çivi, tornavida, bız ve uygun aparat ile yapılan, bakıldığında usta aletleri kullanılan bir sanat olmakla birlikte, ruhunda inceliği, sabrı, özeni, huzuru barındıran. İnsan ruhunu besleyen bir sanattır. Temelinde “Vav” harfi ile birlikte “Elif” harfini istemek vardır.

İnsan “Vav” şeklinde doğar, bir ara doğrulunca kendini “Elif” sanar. İnsan iki büklüm yaşar, oysa en doğru olduğu gün öldüğü gündür Ülkemizde pek tanımayan bu sanat, zorluğu, sabır gerektirmesi nedeni ile az uygulanmakta olup bütün dünyada unutulmak üzeredir. Günümüzde bu sanatın ustalarından biri olan Saim Devrilmez bu sanatın ruh dinlendirici olması ve olumlu psikolojik etkilerinden dolayı Amerika’da evlerde de verildiğini söylüyor.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here