Bıçak Kemiğe Dayandı.

0
786

Mustafakemalpaşa ziraat odası Başkanı Mehmet Aydemir bu günkü salçalık fabrika domatesi’nin  tahaüt dışı alımının, üretici ile sanayicinin arasının açılacağını söyledi.
Pandemi süreci başladığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ülkemizdeki toprakların boş kalmamasını, evlerin bahçelerinin bir karışının dahi boş bırakmadan , çiftçimizin ekmesini istemişti.gıda sıkıntılarından dolayı fırsatçılarada gerekli yaptırım ve cezalarında uygulanacağını ifade etmişti.
Mustafakemalpaşa ziraat odası başkanı Mehmet Aydemir köylü milletin efendisi’dir. Alnın teri ile ürettiğini, sanayici gasp ediyor dedi. Bu gün dönümü 55/60 tl maal olan çiimizin ürettiği salçalık domates ‘i sanayici 34 ile 37 kuruştan alıyor bu bir fırsatçılık ‘tır  dedi.
Üstelik bu yoğun yağışlar ve iklim degişikleeinden dolayı üretim maliyetleri  %40 daha armasına rahmen fiyatların böyle olmasını Mustafakemalpaşa ziraat Odası başkanı Aydemir kınadı.
Bu günlerde çifçimizin yanında olamazsak ne zaman olacağız, çifçimizin üretimi sadece ürün veya mahsül olarak değerlendirmemek gerekir. Çünkü çifçimizin üretim yaparken kazancını esnafımızla paylaşıyor kuyumcusu, emlakçısı,giyimcisi, gübrecisi, fideci ve bankacı derken ekonominin çarklarının dönmesinde çok büyük rol oynuyor dedi.

Zararına Satış İnsafsızlık

Ziraat odası Başkanı Aydemir odasının ve çiftçisinin sesini duyurmak için üst kuruluşu olan ziraat odaları genel başkanı Ş.Şemsi Bayraktar’a durumu ilettiğini bildirdi, görüşmelerin ardından, ziraat odası Genel Başkanı ş. Şemsi bayraktar Tarım bakanı Bekir pakdemirli,ye durumu ilettiğini çözüm için acil bir müdahale gerektiğini ifade etti.
Ziraat odası başkanı Aydemir görüşmeler netice vermez ise çözüm noktalarımız var eylemse eylem, zararına satış olur mu insafsızlık bu bunun zararını ülke olarak hepimiz çekecegiz dedi. Ülkemizin çiftçisi 7-8 sanayicinin eline terk edilmiş durumda olmaz böyle bir şey, Cumhurbaşkanımızın talimatı var ekilmedik 1 karış bahçe bile kalmıyacak dedi. Ama sanayicimiz faturayı bölge çiftçimize kesti, bu yanlış tan acil dönülmezse önümüzdeki yıl gerekirse  ülkemizin en iyi domates üretimi için verimli topraklarına domates ekmeme kararı ve örgütlenmesine gideceğiz dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here