Belediye personeline sigaranın zararları anlatıldı

0
688

Mustafakemalpaşa Belediyesi personeline yönelik “Sigaranın Zararları ve Sigara Bıraktırma” konularında eğitim semineri düzenlendi.

 

4 Şubat Dünya Kanser Gününde farkındalık oluşturulması amacıyla çeşitli bilgiler verilerek Kansere neden olan düzensiz beslenme ve kötü alışkanlıklara vurgu yapıldı. İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü ile İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün ortaklığıyla Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde Dr. Mine Melis Çinçe, Ebe Hemşire Gülbahar Karadağ ve Sosyal Çalışmacı Zehra Güçlü, sigaranın zararları ve buna bağlı olabilecek hastalıklar hakkında sunum yaptı.

Yeşilay’dan TBM uygulayıcı eğitimi almış uygulayıcıların verdiği seminerde; sigara bağımlılığı, nikotin bağımlılık döngüsü, nikotin yoksunluğu, sigara neler yapar, sigaranın içeriğinde bulunan zehirli maddeler, sigara içer içmez ortaya çıkan etkiler, sigaranın tetiklediği hastalıklar, pasif içicilik, sigaraya hiç başlamamak için ve başlamış olanların da bırakması için yapılması gerekenlerden bahsedildi.

‘Birçok sağlık sorununa sebep oluyor’

Sigaranın zararları hakkında detaylı bilgilerin anlatıldığı sunumda, “Sigaranın dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna işaret edilerek yüksek oranda nikotin içerdiği için bağımlılık yapma potansiyeline sahip olduğu söylendi. Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması, zamanla kişilerde psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturduğu aktarılırken tütün ürünlerinde 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğu, kanser ve daha birçok sağlık sorununa sebep olduğu ifade edildi.

‘Sevdikleriniz için sigarayı bırakın’

Eğitimin sonunda, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, sigaranın ölümcül hastalıklara neden olduğuna vurgu yaparak, personelden kendileri ve sevdikleri için sigarayı bırakmalarını istedi. Başkan Kanar, sigaranın maddi ve manevi olarak insan sağlığına verdiği zarara dikkat çekmek için sigara kullanan personelimize farkındalık oluşturmak, sigaranın insan üzerindeki bilincini geliştirmek ve bu illetle herkesin mücadele etmesi için böyle bir eğitime ihtiyaç duyduklarının mesajını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here