BAL-GÖÇ’ten seçim duyurusu

0
358

Mustafakemalpaşa BAL-GÖÇ Şube Başkanı Hüseyin Arslan, 4 Nisan’da Bulgaristan’da yapılacak seçimler öncesi oy kullanma hakkına sahip Mustafakemalpaşa’da yaşayan Bulgaristan göçmeni vatandaşlara duyuruda bulundu.

Bulgaristan Genel Seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip (geçerli liçna kartı bulunan) Mustafakemalpaşalıların Türkiye’de oy kullanabilmeleri için dilekçe (zayavlenie) vermeleri gerektiğini belirten Arslan, seçim günü oluşacak yığılmayı önlemek ve daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda maksimum sayıda oy kullanmak için olabildiğince çok sayıda dilekçe doldurulması gerektiğini kaydetti.

‘ŞUBEMİZ YARDIMCI OLACAK’

BAL-GÖÇ Şube Başkanı Hüseyin Arslan şöyle konuştu; “ Bulgaristan Cumhuriyeti’nin aldığı ve son seçimde de uygulanan karar gereği 09.03.2021 tarihine kadar dilekçe doldurmayanlar; seçim listelerinde ismi yer alamayacak, Kiril alfabesiyle sandık kurulu önünde kendi el yazısı ile dilekçe doldurmak zorunda kalacak ve pandemi koşullarında uzun kuyruklar oluşmasına sebep olacaktır.

1) Dilekçeler, 09.03.2021 (bu tarih dahil) tarihine kadar https://www.cik.bg/bg/ns2021/izvan-stranata/submit web adresi üzerinden Bulgarca (kiril) harflerle doldurularak gönderilmesi gerekmektedir.

2) Evinde bilgisayar ve interneti olmayan vatandaşlarımıza, demokratik oy kullanma hak kayıplarını önlemek amacıyla BAL-GÖÇ şubemizde yardımcı olunacaktır.

3) Bulgaristan’a giderek oy kullanmak isteyenler söz konusu dilekçeleri doldurmayacaklardır. 30 Nisan tarihine kadar Bulgaristan’a girişlerde negatif PCR testi ibraz etme zorunluluğu olduğu da unutulmamalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here