Aydın’dan esnafa teşvik çağrısı

0
349

Başkan Aydın, esnaf ve sanatkarların zor bir dönem yaşadığına dikkat çekti.

 

Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Önder Aydın, BAĞ-KUR primlerinin daha makul bir seviyeye çekilmesi için federasyon tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulduğunu söyledi.

Kovid-19 salgını sonrası alınan tedbirler nedeniyle esnafın zor günler yaşadığını kaydeden Aydın, faaliyetlerin kısıtlanması ve pandemiden dolayı kazançların düşmesinin ardından esnaf ve sanatkarların BAĞ-KUR primleri ve yanlarında çalışan işçilerin sigorta primlerinde indirim ve teşvik sağlanması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

‘Süre uzatılmalı, yurt geneline yayılmalı’

Federasyonun konu hakkında girişimde bulunduğunu ifade eden Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Önder Aydın, esnaf ve sanatkarların yanlarında çalışan işçileri için ödedikleri sigorta primlerine uygulanan 5 puanlık ilave indirime ek 6 puan olarak uygulanan indirimin süresinin uzatılarak tüm yurt genelinde uygulanması gerektiğini kaydetti.

Aydın “ Yine esnaf ve sanatkarlarımızın işyerlerinde çalışan her bir sigortalı için günlük verilen asgari ücret desteğinin işsizlik sigortası fonundan karşılanması suretiyle işverenlerin kuruma ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilmesi ile ilgili uygulamanın 2021 yılında da destek tutarının arttırılarak devam edilmesini talep ediyoruz. Bu konular hakkında Federasyonumuz tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmuştur. Esnaf ve sanatkarlarımız için bu destekler şüphesiz büyük fayda sağlayacaktır” dedi.

‘İŞ-KUR esnafa istihdam sağlamalı, stopaj kaldırılmalı’

Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Önder Aydın ayrıca İŞ-KUR’un yalnız büyük şirketlere değil esnaflara da personel istihdamı sağlaması gerektiğini belirterek; “ Esnaf ve sanatkarlarımızın yanında çalışanların SGK primlerine destek olunmalıdır. Stopaj uygulamaları kaldırılarak, sıfır faizli kredi verilmesi zor bir dönem yaşayan esnaf ve sanatkarlarımızı rahatlatacaktır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here