Av. Cengiz Göral, katledilişinin 40. yılında mezarı başında anıldı

0
706

1979 yılında katledilen Avukat, Gazeteci ve Siyasetçi Cengiz Göral, ölümünün 40. yıldönümünde Gemlik’e bağlı Adliye Köyü Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı. Anma töreni Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, yönetim kurulu üyeleri, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Göral Ailesi ve dostları katıldı.

Anma töreninde konuşan Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Av. Ertuğrul Yalçınbayır’ın mesajını okuyarak başladı: “40 yıl geçti aradan yaşananlardan ders almadan, 2 Temmuzlar, 3 Temmuzlar nice yıllar. Biliyoruz buluşacağız. Hesaplaşacağız. Kavuşacağız. Herkes yaptığının karşılığını görecek. Zaman aşımı işlemeyecek ve o zaman savunmak için avukata da gerek kalmayacak. Herkes kendisine yetecek. Dün beraberdik yine beraber olacağız. İyiler arasında buluşmak dileğiyle, sevgiler, saygılar, sabırlar…”

ALTUN: ESAS OLAN HALK İRADESİ, DEMOKRASİ!

Altun daha sonra, “Cengiz Göral aramızdan ayrılalı 40 yıl oldu. Her yıl burada dostları, meslektaşları, ailesi, sevenleri ve demokrasi sevdalıları ile anıyoruz. Her yıl acımız tazeleniyor belki ama bir taraftan da gönüllerimizde yaktığı demokrasi ateşini canlandırıyor, umudumuzu tazeliyor. Bu 40 yıllık sürede 10. yıl, 20. yıl, 30. yıl gibi döngülerde Türkiye’de de çok şeyler değişti. 1989’da büyük bir demokrasi şöleni yaşamıştık. Bugünkü gibi, kendini yıkılmaz derecede güçlü gören bir iktidarın yerel seçimlerde ağır yenilgisiyle karşı karşıyaydık. 1999’da da hiç kimsenin beklemediği şekilde halk yine başka bir şölen yaşatmıştı. Cengiz Göral’ı ölüme götüren süreci yaşatanların, derin devlet yapılanmasının en güçlü olduğu dönemde iktidar yine el değiştirmişti. 2009’da yetmez ama evet rüzgarları esmiş ve Ergenekon, Balyoz gibi davaların açtığı yolda anayasa referandumuna götürülmüştü ülkemiz ve 2010 da “şimdi herkesin bir yanlış olduğu noktasında hemfikir olduğu” anayasa değişiklikleri gerçekleşmişti. Yıl 2019 ve demokrasi adına bizi gülümseten, az da olsa umut kırpıntılarını içimize serpiştiren gelişmeler oldu ülkemizde. Yerelde halk tercihlerini değiştirebileceğini, her zaman bir alternatif olduğunu sandıkta gösterdi. Halka siz yanlış yaptınız bir daha oylayalım dediklerinde sandıktan öyle yüksek bir sesle itiraz geldi ki, hiçbir iktidar mutlak güce sahip olamayacağını, esas olanın halk iradesi, demokrasi olduğunu gördü” dedi.

Altun konuşmasını, Bursa Milletvekili Av. Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun, Cengiz Göral’ın ölüm yıldönümü nedeniyle Bursa Barosu’na gönderdiği mesajını okuyarak tamamladı.

ŞİMŞEK: HAK HUKUK MÜCADELESİNDE İLK SIRADA

Önceki Bursa Barosu başkanlarından Av. Yahya Şimşek de, Cengiz Göral’ın 33 yaşında katledildiğini hatırlatarak “Cengiz, 33 yıl yaşadığı ülkenin toprağı altında 40 yıldır yatıyor. Aradan bu kadar uzun yıl geçmiş, kendisi de bu kadar kısa yaşamış olmasına rağmen hala dostları tarafından anılabiliyorsa, unutulmamışsa, unutulamıyorsa, o kısacık yaşama sığdırdığı, bu topluma yaptığı hizmetler nedeniyledir. Demokrasi, hak, hukuk mücadelesi denilince Cengiz Göral ilk sırada yer alırdı. O dönemde öylesine tehditler alıyordu ki, yılmadan usanmadan üzerine gidiyor görevini layıkıyla yapmanın gayretine giriyordu” dedi.

ŞENOL: NE BİR HARAM YEDİN, NE CANA KIYDIN

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Asude Şenol da, “Cengiz Göral ve Ailesinin dostları arasında yer almanın paha biçilmez bir değer olduğunu belirterek “Onu sadece tanımak bile yeterli ama birlikte omuz omuza mücadele içinde olmak gerçekten hayatın çok değerli bir parçası benim için. Cengiz’le birlikte mücadele eden, yol yürüyen herkes aynı duyguları yaşıyor. Cengiz Göral’ın kısacık yaşamında yaptıkları, bizlere hala ışık oluyor, hala yolumuzu aydınlatıyor” dedi ve dizeleri Bedri Rahmi Eyuboğlu’na ait olan Zülfü Livaneli’nin “Yiğidim aslanım” şarkısının “Ne bir haram yedin ne cana kıydın, Ekmek kadar temiz su bibi aydın, Hiç kimse duymadan hükümler giydin, Yiğidim aslanım burda yatıyor” dörtlüğünü okuyarak bitirdi.

SERTASLAN: CENGİZ ABİNİN İSTEDİĞİ DEMOKRASİ

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ise “İnancımızı yitirdiğimiz, umutsuzluğa kapıldığımız,bırakıp gitsek mi dediğimiz anlar oldu. Demokrasi mücadelesinde iki kulaç atıp kıyıya biraz daha yaklaştığımızı düşünürken, bir yerlerden bir rüzgar çıkartılıyor bir yerlerden yine gerilere atılıyoruz. Bu durumlarda Cengiz abinin, ‘Sonuna kadar mücadeleye devam. Şahsi hiçbir beklentisi olmadan mücadele veren birileri vardı, olmaya devam etmeli” sözünü hatırlatıyoruz.Bu, mücadeleye biraz daha tutunmamıza olanak sağlıyor. Daha önce buraya başka unvanlarla gelmiştim. Bugün Gemlik Belediye Başkanı olarak geldim. İnşallah onun istediği demokrasiyi hayata geçirmek adına belediye başkanlığı bir adım olacaktır. Cengiz Abi bizi uzaktan izlerken ‘iyi ki ben bu mücadeleyi vermişim. Arkamdan bana benzeyen çocuklar geliyor’ diyebilmeli” diye konuştu.

SARARMIŞ GAZETE SAYFALARI

Cengiz Göral’ın sorumlu yazı işleri müdürlüğü ve yazarlığını yaptığı Gemlik Körfez Gazetesi’nin sahibi Kadri Güler de, konuşması sırasında Göral’ın “Demokrasi adına” başlıklı son yazısı ile katledildiğini duyuran gazete sayfalarını gösterdi.

Son olarak eşi Ayhal Göral, Cengiz Göral’ı unutmayan ve her yıl kendilerini yalnız bırakmayan dostlarına teşekkür ederken, Bursa Barosu Başkanı Altun ve avukatlar ile diğer katılımcılar Cengiz Göral’ın mezarına karanfil bıraktı.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here