ATA SPORU ÇAKALLAR’DA YAŞATILIYOR

0
94

Mustafakemalpaşa’nın kırsal Çakallar Mahallesi’nde düzenlenen geleneksel yağlı güreşleri kıran kırana geçti. 7’den 70’e er meydanına çıkan güreşçiler, geleneksel etkinliğe renk kattı.

Çakallar Mahallesi’nde her yıl Ramazan Bayramı’nda yapılan fakat geçtiğimiz yıl pandemi dolayısıyla düzenlenmeyen güreş şenlikleri bu yıl Kurban Bayramı’nda gerçekleştirildi.

Daha önce köydeki düğünlerde şenlik olarak yapılan ve 100 yıllık geçmişi bulunan Çakallar Yağlı Güreş Yarışması’nda bu yıl her yaş kategorisinden 170 güreşçi er meydanında ter döktü.

Renkli görüntülere sahne olan yarışmalara, bu yıl bayram münasebeti ile dışarıda gelen köylülerde eklenince yoğun bir katılım yaşandı.

2021 Yılı Güreş Ağası Mesut Atabey’in etkinliğe katılan misafirlere yemek ikramında bulunduğu etkinlik, sabah erken saatlerde çuval, yumurta ve halat çekme yarışmaları ile başladı.

Zevkli ve heyecanlı mücadelelerin yaşandığı yarışların ardından güreş etkinlikleri yapıldı.

Yaş kategorilerine göre kispet giyen ata sporu severlerin hünerlerini sergiledikleri yarışmalarda dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi.

Çakallar Derneği (ÇAK-DER) Başkanı Hüseyin Tosun, 2010 yılına kadar köydeki her düğünde güreş şenliklerinin yapıldığını daha sonra ise yılda bir kez bu şenliği devam ettirme kararı aldıklarını kaydetti.

Tosun; “Amacımız gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutup, geleneklerine, örf ve adetlerine bağlı olmalarını sağlamak. Bu etkinliklerde emeği geçen Yalıntaş Güreş Ağası Habib Karaca,ZülkefilYiğen,Ertan Aydın,Harun Altıntaş, Mesut Atabey ve son Güreş Ağası Sebahattin Yiğen’e yapmış oldukları katkılardan dolayı teşekkür ederim” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here