ARALIKSIZ DENETİM

0
168

Kontrollü normalleşme sürecinde salgınla mücadele tedbirlerine uyumun sağlanması amacıyla başlatılan ‘Dinamik Denetim Modeli’ devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı’nın ‘Dinamik Denetim Süreci’ genelgesi kapsamında Mustafakemalpaşa’da Kaymakamlık öncülüğünde kontroller titizlikle sürüyor.

Yetkililer tarafından gerçekleştirilen kontrollerde alınması gereken önlemler ve belirlenen kurallar çerçevesinde, işletme sahipleri ve vatandaşlar uyarılıyor.

Konu bazlı haftalık tematik denetimler kapsamında bugüne kadar pazaryerleri, konaklama tesisleri, şehir içi ve şehir dışı ulaşım araçları denetlendi.

Denetimlere, Mustafakemalpaşa Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Emniyet Müdürü Ramiz Erçetin, Jandarma Komutanı Üsteğmen Emre Kavak ve Sağlık Müdürü Dr.Fehime Esra Asutay katıldı.

Genelge kapsamında, alınan tedbirler ve belirlenen kurallar çerçevesinde, işletme sahipleri, esnaf ve vatandaşların bilinçlendirilmesi, tedbir ve kurallara en üst seviyede uyulmasının sağlanması amacıyla denetimlerin süreceği bildirildi.

Denetimler kapsamında;10 Mart Çarşamba günü (bugün) internet kafeler, düğün salonları, tematik parklar, ganyan ve iddia bayileri, 11 Mart Perşembe günü cadde, sokak ve meydan gibi yerlerde maske denetimi, halı sahalar, spor tesisleri ve camiler, 12 Mart Cuma günü ise AVM’ler, marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar ve kuruyemişler kontrole tabi tutulacak. Semt pazarları da kuruldukları günlerde denetlemeye alınacak. Bursa Valiliği Hıfzıssıhha Kurulu da yeni tip korona virüs tedbirleri kapsamında alınan yeni kararları duyurdu.

Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “ Korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında, toplum sağlığını korumak, salgının yayılım hızını kontrol altında tutmak ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin etmek ve fiziki mesafeyi korumak amacıyla pek çok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.
Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin 1 Mart 2021 tarihli toplantısında alınan kararlarla kontrollü normalleşme dönemi olarak adlandırılan, illerin belirlenmiş kriterler doğrultusunda düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak 4 gruba ayrıldığı ve il bazlı tedbirlerin bu risk gruplarına göre belirlendiği yeni bir sürece girilmiştir.
Bu doğrultuda salgınla mücadele sürecinde alınan tüm tedbirlerde göz önünde tutulan üretim, imalat ve tedarik zincirlerinin aksamaması ilkesi açısından önem arz eden ulaşım faaliyetlerinde etkinliğin sağlanması ve seyahat edenlerin mağduriyet yaşamaması amacıyla, İçişleri Bakanlığı’nın 08.03.2021 tarih 4113 sayılı Genelgesi doğrultusunda;
1. Yolcu taşımacılığı faaliyeti gerçekleştirmek üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca düzenlenen B1, B2, D1, D2 ve D4 yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı olan taşıtlarda, başta HES kodu sorgulanması zorunluluğu olmak üzere Sağlık Bakanlığı Kovid­-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen tedbirlere uymak kaydıyla ruhsatlarında belirtilen yolcu kapasitesi oranında yolcu kabul edilebilmesine,
2.İlimizdeki terminal binalarında bulunan yeme ­içme (lokanta, restoran, kafeterya, pastane vb.) yerlerinin, Sağlık Bakanlığı Kovid­-19 Salgın Yönetimi Çalışma Rehberinde yer alan tedbirlere uymak kaydıyla İçişleri Bakanlığı’nın 30.11.2020 tarih 20076 sayılı Genelgesi ve 01.12.2020 tarih 146 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı, İçişleri Bakanlığı’nın 03.03.2021 tarih ve 3668 sayılı Genelgesi ve 03.03.2021 tarih 12 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları ile getirilen açılış ­kapanış saatlerine bağlı olmaksızın işyeri açma ve çalışma ruhsatlarında belirtilen çalışma saatlerine uygun şekilde faaliyet göstermelerine,
Bu doğrultuda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine karar verilmiştir.”

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here