Akkoyunlu’dan ‘Kurban Uyarısı

0
408

Mustafakemalpaşa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Akkoyunlu, kurbanlık alacak vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Küpesi olmayan hayvanların alınmaması konusunda vatandaşların dikkatli olmasını isteyen Akkoyunlu; “ Hayvan kesimleri için ise Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsat alınmış mezbaha ve kombinalar veya belediyelerimizce belirlenen geçici kesim yerleri ile besi çiftlikleri tercih edilmelidir” diye konuştu.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi açıklamalarda bulunan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Akkoyunlu, Mustafakemalpaşa’da 100 bini aşan hayvan varlığı olduğunu, bunun dışında şehir dışından da kurbanlıkların geldiğini kaydetti.

“Canlı hayvanımız yeterince olduğu için kurbanlık alımında sıkıntı yok” diyen Akkoyunlu, küçükbaş hayvanlar 1000 TL ile 1500 TL, büyükbaş hayvanlarda ise hisse satışının 2000 TL ile 3500 TL arasında olduğunu ifade etti.

Akkoyunlu; “Hemşerilerimiz belediyelerimiz tarafından kurulan kurban pazarlarından veya besi çiftliklerinden gönül rahatlığıyla kurbanlıklarını alabilirler. Hayvan kesimleri için ise, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsat alınmış mezbahana ve kombinalar veya belediyelerimizce belirlenen geçici kesim yerleri ile besi çiftlikleri tercih edilmelidir. Hemşerilerimizden küpesi olmayan hayvanları almamaları konusunda dikkatli olmalarını özellikle rica ediyorum. Vatandaşlarımız aldıkları kurbanlık hayvanları küpe numarası ile ‘HAYSAG’ mobil uygulamasından sorgulayabileceklerdir. Veteriner sağlık raporu olmayan, çok zayıf olan, gebe veya yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan hayvanları satın almamalıdır” ifadelerini kullandı.

Akkoyunlu son olarak kurban kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması gerektiğini ifade ederek, hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan ve ehliyetsiz kişilerce kesim yapanlara idari para cezası uygulanacağını sözlerine ekledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here