AKED VE HEYDER’DEN Den Engelli Bireylere Büyük Destek.

0
509

Kastamonu Akademi Kültür ve Eğitim Derneği ile Mustafakemalpaşa Her Yede Sanat Derneğinin ortaklaşa yürüttüğü Avrupa Birliği Erasmus Projesi ile başta engelli bireyler ve ev hanımlarının ürettiği el sanatları değer kazanıyor.AKED kurulduğu 2013 yılından bu güne kadar engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek için yaptığı çalışmalara devam ediyor. Engelli bireylerin sorunlarının başında gelen topluma entegrasyon ve ekonomik bağımsızlıklarının sağlanması konusunda büyük adımlar atmaktadır. HEYDER Yönetimi 2 erkek ikisi engelli 3 kadından oluşmaktadır. Aynı amaçları yürüten AKED ile ortaklaşa İngiltere, İtalya, Romanya ve Portekiz’den oluşan bir ortaklık ile Avrupa Birliğine yönelik Erasmus projesinde yaşamsal bir çalışma başlattı. 2020 Ocak ayında Romanya Braila ilinde gerçekleşen ilk toplantıya dernek adına Eftal ÇEKİ ve Necati Gülmez katıldı. Belediye Başkanımız adına hediyeler ve bir mektup götürülerek Braila Belediye başkanına sunuldu. Braila Belediye başkanının hediyeleri ve iyi dileklerini dile getirdiği mektubu Belediye Başkanımız Mehmet KANAR’a teslim edildi.

Covid19 nedeniyle Mayıs ayında İngiltere’ye ve Haziran Ayında Portekiz’e yapılacak ziyaretler ileri bir tarihe ertelendi. Ancak her ay Skype görüşmeleri devam etmekte olup oluşturulan bir internet sitesi üzerinden el işleri satışa sunulmaya başladı.

            Eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında yaptığı çalışmalarla dünyada adından söz ettiren ve Kastamonu ilinde kurulmuş olan sivil toplum örgütü Akademi Kültür ve Eğitim Derneği, AB düzeyinde engelli bireylerin yeni yeterlilikler kazanarak üretken olmaları ve ürettikleri ürünleri pazarlayarak bireysel gelir elde etmelerini, kazandıkları özgüvenle ekonomik hayatın etkin birer üyesi olarak toplumda yer edinmelerini sağlamak için 2019 yılında bir AB projesi hazırladı.

Proje kapsamında engelli bireylere 5 farklı AB ülkesinde el sanatları kursları açıldı. Türkiye’de ise kurs, projenin yerel ortağı olan Mustafakemalpaşa İlçesi Her Yerde Sanat Derneği tarafından Bursa İli Mustafakemalpaşa İlçesi’nde açıldı. Kurs kapsamında 20 kursiyere el yöresel el sanatları kursu açıldı. Kurs sürecinde üretilen çalışmalar internet ortamında satışa sunuldu.

Proje Koordinatörü ve İngiliz ortak HAWP Project tarafından açılan proje web sitesinde ise online satışlar başladı. Türkiye dahil dünyanın çeşitli ülkelerinden engelli bireyler ve ev hanımları, ürettikleri ürünleri bu platform sayesinde dünyanın her yerine tanıtma ve satma fırsatına kavuştular. Böylece engelli vatandaşlarımız ürünlerini dünyanın her yerine pazarlarken yöresel el sanatlarımızın tanıtılmasına da katkı sağlamış oldular.

Halen proje ortağı İtalya’da engelli bireylere girişimcilik eğitimi verilmekte, böylece engelli bireylerin üretkenlikleri girişimcilikle desteklenmektedir.

İlerleyen zamanlarda İngiltere tarafından online ve yüz yüze pazarlama eğitimleri de verilecek ve böylece engelli bireylerin “yöresel el sanatları, girişimcilik, online ve yüz yüze pazarlama ile bilişim araçları kullanma ve web tasarımı eğitimleri”  sayesinde üretim ve pazarlama konularında tam donanımlı bireyler haline gelmelerine katkı sağlanacaktır.

Dünyaya açılarak ürünlerini dünya çapında pazarlamak isteyen engelli bireylerin derneğimizle irtibata geçmeleri gerekmektedir. AKED Dernek Başkanı Suzan Avanoğlu ve HEYDER Dernek başkanı Eftal ÇEKİ, engellilerin de dünyaya açılarak hem kendi ürünlerini hem de ilimizin yöresel el sanatlarını dünyaya tanıtmalarının kendileri kadar ilimizin de tanıtımına katkıda bulunacağını vehttps://disabilityartsandcrafts.eu  web sitesinden ve İnstagramdandisabilityartsandcrafts sayfasından ayrıca    https://www.facebook.com/groups/2458025877809146/adlı linkten  gelişmelerin takip edilebileceğini belirtti.

2020 yılının son aylarından itibaren de dezavantajlı kadınların sorunlarına eğileceklerini belirten Dernek Başkanları, bu gruptaki bireylerin de sorunlarına AB düzeyinde etkili çözümler üretilmesi için tarafımızdan üretilen projenin de ilimiz başta olmak üzere dünya genelinde ses getireceğine inandığını, bu kapsamdaki eğitimlerin de yine yapılan planlama ve işbölümü çerçevesinde, yeterli bilgi birikimine sahip olduğu düşünülerek Bursa Mustafakemalpaşa’da verileceğini belirtti.

Halen İspanya’dan da geçen iki projenin de dahil olmasıyla aktif olarak 7 proje yürüttüklerini belirten Suzan Avanoğlu, AKED ve HEYDER’in başta AB olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde tanınmasının kendilerini mutlu ettiğiniil ve ilçemizin yurtdışında tanıtılmasına katkı vermeye devam edeceğini söyledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here