AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİĞİ

0
250

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ülke genelinde başlatılan ve bu yıl 3.’sü düzenlenen ‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ seferberliği kapsamında Mustafakemalpaşa’da binlerce fidan toprakla buluştu.

‘Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes’ teması adı altında tüm ülkede eşzamanlı olarak yapılan fidan dikimi seferberliği, Mustafakemalpaşa’da Kaymakamlık himayesinde, Orman İşletme Müdürlüğü öncülüğünde kırsal Kadirçeşme Mahallesi’nde yapıldı.

Etkinlikte, 7 bini aşkın fidan protokol üyeleri ve öğrencilerin el birliği ile dikilerek, Mustafakemalpaşa’nın habitat zenginliğine katkı sağlandı.

Dün saat 11.00’da düzenlenen fidan dikimi etkinliğine; Kaymakam Ahmet Altıntaş,

Jandarma Komutanı Üsteğmen Emre Kavak, Emniyet Müdürü Rıza Dinç, Orman İşletme Müdürü Fatih Öztürk, Tarım ve Orman Müdürü Dursun Demirci, Gençlik ve Spor Müdürü Çağlar Yeni, AK Parti Başkanı Murat Hallaçoğlu, TEMA Sorumlusu Rasim Balaban, daire amirleri, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve doğaseverler katıldı.

7 BİNİ AŞKIN FİDAN DİKİLDİ

Kadirçeşme Mezarlığı karşısında bulunan 2 hektar alana, 5 bin adet defne, 2 bin adet badem ve 200 adet mavi servi dikimi gerçekleştirildi.

Etkinliğe katılan öğrencilerde protokolle birlikte fidan dikerek, geleceğe bir nefes olmanın ayrıcalığını yaşadı. El birliği ile toprakla buluşturulan binlerce fidana can suyunun verildiği ağaçlandırma seferberliğinde Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürlüğü tarafından katılımcılara kitapçık ve fidan hediye edildi.

 

Mustafakemalpaşa’da 2021 fidan dikimi sezonunda yıl boyunca 100 bin kızılçam, 5 bin lavanta, bin adet biberiye, bin adet ada çayının doğaya kazandırıldığı bilgisi verildi.

Vatandaşlar, www.gelecegenefes.com sitesi üzerinden kendi adlarına fidan sahiplenebilecek, isteyenler 10 TL bedel ile fidan bağışı da yapabilecek.

250 milyon fidanın toprakla buluşturulmasının hedeflendiği ‘Geleceğe Nefes’ kampanyası kapsamında Bursa genelinde 10 Kasım tarihi itibariyle 3 milyon 901 bin fidan dikildi.

2020’DE 255 BİN FİDAN

Büyük bir kısmı Marmara Bölgesi’nde küçük bir bölümü ise Ege Bölgesi’nde olmak üzere toplam 156.178,40 hektarlık sorumluluk sahasında 78 yıldan beri hizmet veren Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürlüğü, 2020 yılında gerçekleştirdiği orman ağaçlandırma ve bakım çalışmalarıyla bölgeye nefes kattı.

Yüzde 52’si ormanlık alanla kaplı Mustafakemalpaşa’da 13 adet işletme şefliği ile faaliyetlerini sürdüren Orman İşletme Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl iklime uygun çeşitli türlerde 255 bin fidanı ve tıbbi aromatik bitkiyi toprakla buluşturdu.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here